Buraki mogą leczyć chorobę Alzheimera

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Podstawowymi fizycznymi objawami choroby Alzheimera jest powstawanie na mózgu blaszek amyloidowych, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie neuronów. Naukowcy odkryli, że pigment zawarty w burakach może zapobiegać powstawaniu szkodliwych blaszek, a tym samym leczyć chorobę Alzheimera.

 

Badacze z Uniwersytetu Południowej Florydy w Tampa eksperymentowali ze związkiem o nazwie betanina, która stanowi pigment nadający burakom ich intensywny ciemnoczerwony kolor. Okazało się, że barwnik roślinny oddziałuje z amyloidem - szkodliwym i nieprawidłowym białkiem, które powstaje w organizmie w wyniku długiego przebiegu wyniszczających chorób, także Alzheimera.

Naukowcy wykazali, że regularne picie soku z buraków oraz wykonywanie ćwiczeń aerobowych może dosłownie odmłodzić nasz mózg, zwiększając w nim przepływ krwi i regulując krążenie tlenu. Co więcej, dzięki zastosowaniu spektrofotometrii UV zaobserwowano, że betanina ogranicza powstawanie blaszek amyloidowych aż o 90%.

 

Na podstawie dokonanego odkrycia naukowcy sądzą, że związek zawarty w burakach może stanowić doskonałą bazę do stworzenia nowych skutecznych leków na chorobę Alzheimera. Póki jednak takie leki jeszcze nie powstały, warto częściej jeść potrawy z dodatkiem buraków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj