Charakter wpływa na nastawienie osoby do jedzenia

Kategorie: 

dreamstime.com

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu wzięło udział 1000 osób. Jak podaje The Daily Mail, wolontariusze wypełniali kwestionariusze dotyczące żywienia i testy pomagające określić ocenę nasilenia pięciu głównych cech osobowości - otwartość, sumienność, ekstrawersję, ugodowość i neurotyczność.


Okazało się, ekstrawertycy, neurotycy i ludzie niezorganizowani mają tendencję do przejadania się. Ci, którzy są otwarci na nowe doświadczenia oraz ludzie sumienni o wiele rzadziej przesadzali z jedzeniem.


Zdaniem ekspertów, pozbawieni skrupułów ludzie jedzą impulsywnie i nie mogą oprzeć się pysznemu jedzeniu. Neurotycy próbują zajeść negatywne emocje. Ekstrawertycy jedzą więcej tłustych pokarmów i piją więcej alkoholu, ponieważ mają tendencję do jedzenia razem z innymi ludźmi. Ci, którzy są otwarci na nowe doświadczenia, spożywają więcej owoców, warzyw i sałatek, natomiast rzadziej jedzą mięso.


Do prowadzenia badań naukowców zainspirowały badania przeprowadzone przez ekspertów z uniwersytetów Oxford i Cambridge. Zidentyfikowali oni trzy grupy ludzi: "biesiadników" (którzy są ciągle głodni, co prawdodpodobnie spowodowane jest nieprawidłowym wydzielaniem hormonu GLP1), "ludzie, myślą stale o jedzeniu" (często ze względu na obecność genów otyłości) oraz "emocjonalnych podjadaczy" (próbujących przejeść problem).

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj