Chcesz poprawić swoją pamięć? Oddychaj przez nos

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sposób, w jaki oddychamy, ma wpływ na nasze ciało, ale także na umysł. Według zespołu szwedzkich naukowców, oddychanie przez nos może pomóc w zachowaniu lepszej pamięci. Interesujące wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym The Journal of Neuroscience.

 

Niektórzy naukowcy sugerują, że uszkodzony zmysł węchu może przyczyniać się do demencji. Skąd taki wniosek? Odpowiedź wydaje się być dość prosta – ciało migdałowate, które stanowi ważny obszar naszego mózgu i odpowiada m.in. za przetwarzanie informacji zmysłowych, znajduje się bardzo blisko hipokampa, który to z kolei odpowiada za magazynowanie wspomnień. Jak widać, te dwa rejony mogą na siebie oddziaływać.

 

Badania przeprowadzone przez naukowców z instytutu naukowego w Sztokholmie twierdzą, że oddychanie przez nos znacznie lepiej wpływa na stan naszej pamięci. Poproszono zarówno mężczyzn, jak i kobiety, aby dwukrotnie powąchali 12 nowych zapachów. Po każdej „sesji” uczestnicy oddychali przez godzinę albo wyłącznie przez usta, albo wyłącznie przez nos. Po tym czasie uczestnicy dostali do powąchania nowe zapachy, mając wskazać, które już znają.

Ludzie, którzy oddychali przez nos, znacznie lepiej radzili sobie w zapamiętywaniu zapachów niż osoby, które miały oddychać przez usta. Naukowcy są zdania, że jest to dowód na to, że nasza pamięć działa lepiej, gdy oddychamy nosem. Ma mieć to zastosowanie nie tylko do zapamiętywania zapachów, ale może okazać się użyteczne np. podczas nauki.  

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj