Chińscy naukowcy uznali zieloną herbatę za lekarstwo chroniące od śmierci

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli, że zielona herbata zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci. Chroni od udaru i zawału serca o 20%, od zawałów sercowo - naczyniowych o 22%, z innych schorzeń o 15%. Ten wynik uzyskali specjaliści z Chińskiej Akademii Nauk Medycznych i kilku ośrodków naukowych w Chinach, które od dziesięciu lat monitorują zdrowie ponad 100 tysięcy mieszkańców z piętnastu prowincji Chin.

 

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, tj. tych, którzy regularnie piją herbatę co najmniej trzy razy w tygodniu, i tych, którzy albo w ogóle nie piją tego napoju, albo robią to rzadziej niż trzy razy w tygodniu.

 

Faktem jest, że herbata zawiera wiele aktywnych polifenoli - „przeciwutleniaczy”, które chronią komórki organizmu przed uszkodzeniem przez wolne cząsteczki tlenu. Naukowcy podkreślają, że im częściej i regularnie pije się napój przez całe życie, tym silniejsze będą jego właściwości ochronne.

 

Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie European Journal of Preventive Cardiology zauważają również, że czarna herbata nie ma tego efektu. Jej polifenole tracą funkcję ochrony komórek podczas fermentacji.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj