Chirurdzy z RPA przeprowadzili pierwszy na świecie przeszczep penisa

Kategorie: 

źródło: internet

Zespół chirurgów z RPA właśnie ogłosił, że udało im się przeprowadzić pierwszy na świecie udany przeszczep penisa. 11 grudnia 2014 r. w szpitalu Tygerberg w Cape Town po dziewięciogodzinnej operacji młody mężczyzna otrzymał penisa dawcy. Po upływie trzech miesięcy okazało się, że przeszczepiony narząd funkcjonuje bez zarzutu, zarówno podczas seksu, jak i przy oddawaniu moczu - choć uzyskanie pełnej sprawności może potrwać nieco dłużej. Lekarze zakładali, że przeszczepiony organ będzie w pełni funkcjonalny po upływie dwóch lat, są więc bardzo zaskoczeni tak szybkimi rezultatami.

 


Aktywny seksualnie 21-latek będzie mógł mieć dzieci, jeśli tego zechce. Trzy lata wcześniej mężczyzna stracił prawie całego penisa, gdy wystąpiły komplikacje podczas rytualnego obrzezania - któremu często poddają się członkowie ludu Xhosa. Szacuje się, że w Afryce Południowej każdego roku średnio 250 młodych ludzi traci penisy z powodu powikłań związanych z tradycyjnym obrzezaniem.


Naukowcy mieli poważny problem ze znalezieniem dawcy penisa, jednak w końcu rodzina jednegoze zmarłych wyraziła zgodę na pobranie organu. Przeprowadzona operacja była częścią badania pilotażowego. Zespół wykorzystał techniki opracowane dla pierwszego przeszczepu twarzy, w tym metody łączenia mikroskopijnych naczyń krwionośnych i nerwów. Jak podaje BBC News, naczynia krwionośne w nerkach mogą mieć centymetr szerokości, tymczasem te, z którymi zmagali się lekarze, miały zaledwie około 1,5 mm szerokości.


Podobne zabiegi przeprowadzano już kilkukrotnie w przeszłości, jednak po raz pierwszy zakończył się on sukcesem. W 2006 roku w Chinach zaledwie po 10 dniach po zabiegu pacjent poprosił lekarzy o usunięcie przeszczepionego. jak podaje The Washington Post, choć zabieg zakończył się sukcesem, mężczyzna prawdopodobnie nie mógł sobie poradzić sobie z uznaniem nowego organu za własny.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj