Chlor podwyższa ryzyko zachorowań u dzieci

Kategorie: 

dreamstime.com

Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od ponad 9000 dzieci w wieku od 6 do 12 lat, uczęszczających do szkół w Holandii, wschodniej i środkowej Finlandii i Hiszpanii. Rodziców dzieci poddawanych badaniu poproszono o wypełnienie kwestionariusza na temat zachorowań swoich dzieci w okresie 12 miesięcy na grypę, ból gardła, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i zapalenie ucha środkowego.

 

Jak podaje Zee News, naukowców interesowało również, czy podłogi w domu myto preparatami na bazie chloru przynajmniej raz w tygodniu. Badanie wykazało, że najczęściej preparaty chlorowe używano w Hiszpanii (72% badanych), a najrzadziej w Finlandii (7%). W Hiszpanii takimi specyfikami dezynfekowano również podłogi w szkołach, w Finlandii tego nie robiono w ogóle.


We wszystkich trzech krajach dało się zauważyć, że liczba infekcji była wyższa u tych dzieci, których rodzice regularnie używali chlorowych preparatów w domu. Różnice te były szczególnie zauważalne w przypadku grypy, bólu gardła i wielu innych chorób zakaźnych. Zdaniem naukowców, nie można całkowicie pozbywać się bakterii z domu, ponieważ idealna czystość znacząco obniża odporność dzieci.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Saj

Podłoga w Holandii? Cieakwe.

Podłoga w Holandii? Cieakwe. Oglądałem sporo Holenderskich domów i większośc z nich miała dywany i wykładziny, podłogi/panale były żadkością.

0
0

Skomentuj