Chrapanie, a związek dwóch osób

Kategorie: 

Źródło: pxhere.com

Odpoczynek stanowi bardzo ważny element codziennego życia człowieka i bez niego możemy mieć problemy z normalnym funkcjonowaniem. Nadmierne przemęczenie spowoduje, że nie będzie nam się chciało pracować czy wybrać na siłownię - nie damy również rady opiekować się dzieckiem i skupić na zaplanowaniu ważnego spotkania. Dlatego właśnie od lat podkreśla się, że bez względu na natłok obowiązków domowych i zawodowych – zawsze musimy znaleźć czas na przynajmniej 8 godzin snu w ciągu nocy.

 

Okazuje się jednak, że nawet jeżeli faktycznie próbujemy wprowadzić do swojego życia zwyczaj przesypiania takiej ilości godzin - utrudniać może nam to nasz partner lub partnerka. Chodzi tutaj oczywiście o problem chrapania, który dotyczy bardzo wielu osób i to praktycznie w każdym wieku. Przyczyn może być mnóstwo i niestety bywa tak, że nie jesteśmy w stanie przeprowadzić żadnego zabiegu lub wprowadzić zmian w naszym trybie życia - chrapanie i tak z nami zostanie. Wtedy trzeba przynajmniej spróbować zatroszczyć się o naszych najbliższych, którzy nie powinni z tego powodu całymi dniami chodzić niewyspani.

Wynalazki XXI wieku

Jako że jest to problem powszechny – na rynku dostępne jest dużo ciekawych sposobów na ograniczenie chrapania. Co to może być? Najpopularniejsze są oczywiście specjalne opaski i maski, których sprawdzają się na różne sposoby. Niektóre z nich są mniej zaawansowane technologiczne i mają po prostu wspierać naszą żuchwę w trakcie snu – okazuje się jednak, że czasami już to wystarczy, aby udrożnić drogi oddechowe i przestać chrapać.

Te bardziej profesjonalne sprzęty mają za zadanie monitorować nasz sen i wysyłać delikatne impulsy elektryczne w momencie, gdy faktycznie zaczynamy chrapać. Może brzmieć to dla nas trochę dziwnie, ale są one praktycznie niewyczuwalne – jedynym ich efektem jest to, że wywołują one lekki dyskomfort i sprawia to, że mimowolnie zmieniamy pozycje w trakcie snu. Dzięki temu przestajemy chrapać i w ogóle się przy tym nie budzimy - jednocześnie pozwalając osobie obok nas także kontynuować błogi sen.

Nie ignorujmy chrapania

Dużo osób, które wchodzi w związki, w ogóle nie przejmuje się swoim chrapaniem. Nie jest to wcale takie dziwne, ponieważ w końcu my tego nie słyszymy i często bagatelizujemy pretensje partnera lub partnerki, którzy nie są w stanie się przez nas wyspać. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jest to wcale takie proste, ponieważ chrapanie może wiązać się z bezdechem sennym i być faktycznie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jeżeli więc nie chcemy walczyć z nim dla kogoś innego - róbmy to także dla siebie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj