Chroniczny brak snu wywołuje miażdżycę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W badaniu opublikowanym w Journal of American College of Cardiology, Jose Ordovas z Narodowego Centrum Badań Sercowo-Naczyniowych w Madrycie wraz z zespołem odkryli, że chroniczny brak snu oraz słaba jakość snu może powodować miażdżycę.

 

Naukowcy wykorzystali USG naczyń wieńcowych oraz tomografię komputerową do monitorowania tętnic u prawie 4000 dorosłych o średnim wieku 46 lat. Badacze odkryli, że badani, którzy spali mniej niż sześć godzin, mieli o 27% wyższe szanse na zachorowanie na miażdżycę niż ci, których sen trwał od siedmiu do ośmiu godzin.

 

Zespół stwierdził również, że jakość snu także ma znaczenie. Uczestnicy, którzy mieli trudności w zasypianiu lub często przebudzali się w nocy, mieli 34% więcej szans na zachorowanie na miażdżycę, niż osoby o dobrej jakości snu.

Znaleziono również związek między złą jakością snu a spożyciem alkoholu i kofeiny. Alkohol może zaburzać fazę snu REM, która jest kluczowa dla regeneracji. Przerwana faza REM może powodować senność w ciągu dnia oraz słabą koncentrację.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj