Chrypka i jak z nią walczyć?

Kategorie: 

Źródło: fotolia.pl

Chrypka to technicznie rzecz ujmując stan, w którym zaburzony jest mechanizm wprawiający w drgania fałdy głosowe. Może być efektem mechanicznego uszkodzenia fałdów głosowych, co w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do utraty głosu, a może być jedynie pierwszym objawem infekcji.

 

Lekką chrypkę najczęściej łatwo jest wyleczyć domowymi sposobami. Poważniejsza staje się, kiedy trwa kilkanaście dni lub gdy nie reaguje na leczenie, nawet farmakologiczne. Z chrypką na co dzień musza sobie radzić osoby pracujące głosem jak mówcy, nauczyciele czy śpiewacy. Często w pierwszej kolejności powinniśmy postawić na odpoczynek i dać sobie czas na regenerację. Warto również posiłkować się kilkoma sprawdzonymi sposobami na to jak poradzić sobie z chrypką.

 

Chrypka a klimatyzacja

Chrypka zasadniczo jest efektem podrażnienia błon śluzowych gardła. Wraz z nią najczęściej występuje również stan zapalny, który objawia się bólem. Chrypa nie zależy tak bardzo od pogody czy aktualnej pory roku, ale bardziej od tego w jakich pomieszczeniach przebywamy i jak często z naszego głosu korzystamy. W lecie chrypie sprzyja przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy samochodach. Kusi nas przyjemny chłodek, który kontrastuje z rozgrzanym powietrzem na zewnątrz. Mamy tendencję do obniżania temperatury zbyt mocno, w efekcie czego przechodząc z zewnątrz do pracy czy domu narażamy gardło na gwałtowny skurcz naczyń krwionośnych co nie jest groźne, ale powoduje, że bakterie które ewentualnie mogą nas zaatakować mają ułatwione zadanie. Mniej krwi w danym miejscu to również mniej białych krwinek, które by je zwalczyły. Jednocześnie zazwyczaj w lecie nie dbamy o odpowiednią wilgotność, a podrażnienie błon śluzowych dużo szybciej postępuje, kiedy powietrze jest suche.

Analogicznie w zimie, kiedy szukamy ciepła zapominamy, że nagrzane powietrze jest dużo mniej wilgotne. Takim powietrzem oddychamy przez cały sezon jesienno-zimowy a to skutkować może właśnie podrażnieniem i uszkodzeniem błony śluzowej w gardle. Najprostszym sposobem jest położenie mokrych ręczników na kaloryferach tak by odparowująca woda mogła nawilżyć powietrze, lub też zakup odpowiedniego urządzenia. Te występują w różnych cenach, wydajnościach i pojemnościach. Co na chrypkę skutecznie pomoże? Mając na uwadze długie przemówienia lub wielogodzinne lekcje warto mieć również przy sobie coś do picia lub ziołowe tabletki do ssania, których można użyć w przerwie, np. Tantum Natura, które zawierają w swoim składnie znany od wieków propolis oraz miód, a także wspomagający odporność cynk (http://tantumnatura.pl/).

Jakie mogą być przyczyny chrypki?

- Palenie papierosów

- Zapalenie krtani lub tchawicy

- Ostre zapalenie krtani lub gardła

- Guzki śpiewacze

- Chrypka jako choroba zawodowa

 

Domowa płukanka

W domu oprócz wspomnianego propolisu i miodu możemy również znaleźć składniki do zrobienia domowych płukanek. Najprostszą jest woda z sodą, w proporcji pół szklanki wody na jedną łyżeczkę sody. Gardło płucz do 4 razy dziennie, jednak na tyle delikatnie, aby nie podrażnić dodatkowo już i tak wrażliwej błony śluzowej. Niegdyś popularna była płukanka z soli, jednak dziś wiemy, że sól działa raczej drażniąco i wysuszająco.

Jeśli perspektywa płukania woda z sodą jest dla ciebie nie do zniesienia, może warto spróbować płukanki ziołowej. Wystarczy tutaj przestudzony napar z szałwii lub rumianku. Obie te rośliny działają ściągająco, antyseptycznie i gojąco. Sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy już rozwinął się lekki stan zapalny. Dodatkowo leczeniu chrypi sprzyja spożywanie napojów na bazie miodu, jednak najlepiej by nie były zbyt gorące, gdyż w wysokiej temperaturze miód traci swoje właściwości. Wspaniale sprawdzi się nawet łyżeczka miodu, rozpuszczona na języku.

 

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli chrypka nie mija po upływie 3 dni, lub gdy wyraźnie czujemy, że nasz stan się pogorszył należy niezwłocznie skierować się do lekarza. Chrypka może być chorobą samą w sobie, ale równie dobrze może być objawem większej choroby. Szczególnie jeśli nie zareagowaliśmy w porę lub gdy nadal forsujemy gardło. Kiedy już pojawia się chrypka zalecany jest odpoczynek i czas na regenerację gardła, o czym szczególnie wiedzą osoby, które zawodowo zajmują się przemówieniami. Ból i stan zapalny mogą zwiastować anginę, a ta leczona być musi antybiotykiem. Niekiedy chrypka jest efektem refluksu żołądka, kiedy kwas cofając się podrażnia przełyk i gardło. Wtedy konieczna jest dalsza diagnoza i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj