Ciągłe używanie smartfona może obniżać zdolności poznawcze

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Texas stwierdzili, że ciągłe korzystanie ze swojego smartfona może mieć zaburzać naszą koncentrację. Autorzy badania sugerują, że wystarczy jedynie przebywać w obecności urządzenia, nie korzystając z niego, aby mieć trudność w utrzymaniu skupienia.

 

Zbadano prawie 800 posiadaczy smartfonów, przeprowadzając dwa eksperymenty, które miały na celu zweryfikowanie zdolności poznawczych uczestników. Osoby posiadały telefony na biurku, w zasięgu ręki i wzroku oraz w innym pomieszczeniu. Następnie badano ich poziom skupienia w zależności od usytuowania urządzenia.

 

Eksperyment wykazał, że wystarczyła sama obecność smartfona, aby wpłynąć na zdolność poznawczą badanych. Uczestnicy z telefonem umieszczonym w osobnym pomieszczeniu wykonywali zadania znacznie lepiej od tych, których smartfony leżały na biurku, w kieszeni lub w torbie.Aby zweryfikować uzależnienie od smartfona zespół badawczy prosił uczestników o udzielanie odpowiedzi z kwestionariusza, w którym obecne były takie pytania jak: „Nie miałbym problemu w spędzeniu dnia bez telefonu komórkowego” lub „Korzystanie z telefonu komórkowego sprawia, że czuję się szczęśliwy”. Wykazano, że im silniejsze uzależnienie od urządzenia, tym większe rozproszenie myśli uczestników, którzy nie potrafili skupić się na wykonywaniu zadań.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj