Ciąża i poród mogą skracać długość życia kobiet

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy twierdzą, że ciąża i poród skracają oczekiwaną długość życia kobiety, ponieważ cały proces w naturalny sposób przyspiesza starzenie się organizmu. Ponadto, wielu rodziców przyznaje, że stres związany z wychowaniem dziecka zwiększa ogólne zmęczenie i wpływa na zdrowie psychiczne.

 

Naukowcy z Northwestern University w Evanston stwierdzili, że życie każdej kobiety skraca się o około dwa lata za każdym razem, gdy rodzi dziecko. Badanie dotyczyło ponad 3200 filipińskich kobiet w wieku od 20 do 22 lat i pozwoliło odkryć, że proces narodzin ma negatywny wpływ na organizm na poziomie komórkowym.

Należy zauważyć, że w badaniu naukowcy zbadali dwa ważne wskaźniki starzenia się komórek – długość telomerów oraz wiek epigenetyczny. Oba te wskaźniki wskazywały na wcześniejszą śmiertelność.

„Oba markery wykazywały szybsze starzenie u kobiet, które urodziły przynajmniej jedno dziecko. Nawet biorąc pod uwagę inne czynniki, mające wpływ na proces starzenia się komórek, ilość przebytych ciąż nadal jest najważniejszym czynnikiem.” – napisała autorka publikacji Calen Ryan w czasopiśmie Scientific Reports.

Zdaniem zespołu badawczego, zmiany komórkowe w czasie ciąży mogą być związane ze zmianami adaptacyjnymi w układzie odpornościowym matki. Obecnie naukowcy analizują obszerniejsze badania na ten temat, które pozwolą dokładniej przyjrzeć się zagadnieniu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Mała

Skąd autor bierze te bzdury ?

Skąd autor bierze te bzdury ? W czasie ciązy miedzy płodem a matką następuje wymiana komórek macierzystych,co w rezultacie leczy organizm matki-sama doswiadczyłam tego.Po porodzie matka młodnieje.To jak ciąża skraca,czy wręcz wydłuża życie matki.

0
0

Skomentuj