Ciąża powoduje, że niektóre regiony mózgu matki kurczą się

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Wyniki najnowszych badań pokazują jak wielkie zmiany zachodzą w organizmie kobiet, które urodziły pierwsze dziecko. Naukowcy odkryli, że ciąża powoduje kurczenie się regionów mózgu, odpowiedzialnych za empatię.

 

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Lejdzie. Wyniki potwierdzają, że ciąża dosłownie zmienia mózg matki. Przy pomocy rezonansu magnetycznego, zbadano mózgi 25 młodych matek przed i po ciąży. Następnie badaniom poddało się 19 młodych ojców, oraz 20 kobiet i 17 mężczyzn, którzy nie posiadają żadnych dzieci.

 

Jak się okazało, u kobiet, które urodziły dziecko, zaobserwowano kurczenie się niektórych regionów w mózgu. Zmiany pojawiły się w rejonach kory mózgowej, które odgrywają istotną rolę w rozumieniu intencji i emocji innych osób. Regiony te były jednocześnie najbardziej aktywne, gdy matkom pokazywano zdjęcia przedstawiające tylko i wyłącznie ich dzieci - podobnej reakcji nie zaobserwowano w przypadku obcych dzieci. Zmiany te nie miały jednak żadnego wpływu na pamięć czy zdolności poznawcze kobiet.

 

Może wydawać się to sprzeczne z intuicją, aby objętość regionów w mózgu, odpowiedzialnych za odczuwanie empatii, kurczyła się u kobiet, które urodziły pierwsze dziecko. Zdaniem naukowców, wydaje się to raczej mało prawdopodobne, aby kobiety traciły komórki nerwowe. Badacze tłumaczą to w zupełnie inny sposób - w mózgach matek może dochodzić do "porządkowania" neuronów. Zmiany te obserwowano nawet przez dwa lata po urodzeniu dziecka, lecz według naukowców, mogą utrzymywać się jeszcze przez długi czas.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Sammy Jo

Coś w tym jest. Zauważyłam,

Coś w tym jest. Zauważyłam, że koleżanki, które zostały matkami,często mają bardzo roszczeniowe postawy względem znajomych i zwierzchników, a także ojców owych dzieci. Widocznie ma to jakiś biologiczny sens. 

0
0

Skomentuj