Cierpisz na migrenę? Unikaj tych 6 produktów!

Image

Źródło: Internet

Napad migreny może być wywołany przez najbardziej zaskakujące czynniki. Na niektóre z nich nie masz najmniejszego wpływu – należy do nich na przykład zmiana ciśnienia atmosferycznego i pogody. Niektórych czynników wywołujących ból głowy możesz jednak łatwo uniknąć. Należy do nich spożywanie określonych produktów. Oto lista zakazanych produktów!

 

Jak sobie radzić z atakiem…

Co jednak robić, gdy atak migreny już nastąpił? Niestety, musisz go przeczekać, najlepiej kładąc się w zaciemnionym pomieszczeniu z ciepłym albo zimnym okładem na głowie, ograniczając wszelkie bodźce z zewnątrz. Doraźnie pomóc mogą leki, na przykład Etopiryna, Codipar lub specjalistyczny lek Migea. Bez recepty znajdziesz też inne leki przeciwbólowe, takie jak Paracetamol, Panadol, czy Iburapid.

Popularne leki przeciwbólowe wykazują skuteczność tylko w niektórych wypadkach, zazwyczaj przy umiarkowanych bólach głowy oraz w lekkich postaciach migreny. Osoby cierpiące na silny ból zazwyczaj potrzebują substancji o skuteczniejszym działaniu. Większość z nich dostępna jest na receptę, ale od niedawna tabletki zawierające substancję czynną w leczeniu migreny - kwas tolfenamowy, zdobędziesz w każdej aptece.

Kwas tolfenamowy występuje w składzie między innymi leku Migea bez recepty, a sama substancja jest polecana przez Amerykańską Akademię Neurologii oraz Amerykańską Akademię Lekarzy Rodzinnych. Migea bez recepty spełnia dwa zadania: niweluje atak i jednocześnie pomaga zapobiegać nawrotom.

…i jak ataku uniknąć

Istnieją farmakologiczne sposoby na radzenie sobie z bólem. Lek Migea, tabletki Etopiryna, środki oparte na ibuprofenie są jednak tylko doraźnym sposobem walki z migreną i nie będą aż tak skuteczne, jak profilaktyka i unikanie czynników mogących wywołać atak. Oto czarna lista produktów spożywczych, których powinni unikać migrenowcy:

  1. Przetworzone mięso (kiełbaski, salami, wędliny) – używane w charakterze konserwantów azotyny i azotany mogą powiększać naczynia krwionośne, wywołując ból głowy.
  2. Czerwone wino – substancje w nim zawarte również rozszerzają naczynia krwionośne i jednocześnie wywołują wydzielanie serotoniny, neuroprzekaźnika odpowiadającego m.in. za napięcie naczyń w mózgu.
  3. Sery pleśniowe (na przykład długo dojrzewające brie, camembert, gorgonzola) są źródłem tyraminy, która, podobnie jak czerwone wino, zakłóca wydzielanie serotoniny.
  4. Rośliny strączkowe - bób, soczewica, groch, fasola to bogate źródła aminów. Wszystko wskazuje na to, że migrenowcy nie są w stanie prawidłowo trawić tych substancji. Utrzymują się one w organizmie zbyt długo i w efekcie wywołują ból głowy.
  5. Owoce cytrusowe - są źródłem tyraminy oraz histaminy, czyli substancji, które potencjalnie mogą utrudniać proces wydzielania neuroprzekaźników.
  6. Kawa - to dość kontrowersyjna substancja, gdyż niektórym pacjentom pomaga pozbyć się bólu głowy, a kofeina w niej zawarta jest czasem składnikiem niektórych leków (na przykład Etopiryny). Powinna być jednak pita z umiarem, szczególnie przez osoby które bardzo sporadycznie sięgają po ten napój.

 

 

Ocena

Średnia: 5 (1 vote)
0
0
Brak głosów.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.