Ciężki oddech – przyczyny i możliwości leczenia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Trudności w oddychaniu mogą powodować panikę, która jedynie pogarsza stan. Ciężki oddech niekoniecznie musi wskazywać na poważny problem zdrowotny, niemniej zawsze warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

 

1. Gorączka lub przegrzanie

Kiedy jest gorąco, zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na tlen. Głęboki oddech pomaga gromadzić więcej tlenu, a także uwalniać ciepło i obniżyć temperaturę ciała. Z tych samych przyczyn soby z gorączką mogą doświadczać trudności w oddychaniu lub duszności. Dopóki objawy ustępują po kilku głębokich oddechach i kilku minutach odpoczynku, nie są powodem do niepokoju. Jeśli jednak objawy nie ustępują i towarzyszom im zawroty głowy, konieczna jest opieka medyczna.

 

2. Choroba lub infekcja

Szeroka gama infekcji może utrudniać oddychanie. W większości przypadków objawy są stosunkowo niewielkie, jeśli jednak stają się uciążliwe i towarzyszy im wysoka temperatura ciała, konieczna jest wizyta u lekarza. Może to być infekcja zatok, grypa, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.

 

3. Problemy z układem krążenia

Problemy w obrębie układu sercowo-naczyniowego są jedną z głównych przyczyn duszności, zwłaszcza gdy dolegliwości trwają przez kilka dni. Gdy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do mięśni i narządów, następuje szybka reakcja organizmu. Może być to wynik między innymi skrzepu krwi w płucach, wysokiego ciśnienia krwi, ataku serca, niedokrwistości, ciąży, odwodnienia, uszkodzenia serca w wyniku nadużycia alkoholu lub narkotyków, bezdechu sennego, wad rozwojowych tętnic. Problemy te wymagają kompleksowego leczenia.

 

4. Problemy z płucami

Jeśli duszność jest ciężka, gwałtownie się pogarsza lub towarzyszy jej szybkie tętno i osłabienie, wymaga szybkiej interwencji lekarskiej i kompleksowego leczenia. Może być to przewlekła obturacyjna choroba płuc, zatorowość płucna, skrzep krwi blokujący przepływ krwi do płuc, rak płuc oraz zapalenie płuc.

 

5. Niedrożność układu oddechowego

Trudności w oddychaniu mogą być spowodowane niedrożnością układu oddechowego, którą charakteryzuje świszczący oddech, gorączka, zawroty głowy, pieczenie w gardle lub klatce piersiowej. Konieczne jest w tym przypadku niezwłoczne poddanie się opiece medycznej.

 

6. Odwodnienie

Odwodnienie może powodować zmiany w oddychaniu, gdy organizm stara się dostarczyć komórkom niezbędną energie. Długi czas spędzony w upale z niewystarczającą ilością wody dostarczanej do organizmu, a także niektóre leki mogą skutkować odwodnieniem. Jeśli objawy nie ustępują po uzupełnieniu płynów, odwodnienie może być na tyle poważne, że wymaga interwencji lekarskiej.

 

7. Lęk

Stres może powodować kłopoty z oddychaniem. Co więcej, kiedy lęk powoduje nieregularny oddech, to nieregularny oddech może wzmagać niepokój. Wskazane jest udanie się w spokojne, ciche miejsce i wykonanie dziesięciu powolnych, głębokich oddechów.

8. Alergie

Alergie, zwłaszcza alergie układu oddechowego, pomogą powodować trudności w oddychaniu. Charakteryzuje je świszczący oddech, wodniste oczy, swędząca skóra. Chorzy powinni unikać alergenu, a poprawę lub pogorszenie objawów konsultować z lekarzem.

 

9. Astma

Podczas ataku astmy oddech wymaga znacznie więcej wysiłku, a objawy mogą przybierać różne formy. Astma pojawia się zwykle w dzieciństwie, ale może rozwinąć się także w dowolnym wieku. Osoby cierpiące na astmę powinny używać inhalatora, a osoby niezdiagnozowane powinny udać się po poradę lekarską.

 

10. Aktywność fizyczna

Podczas ćwiczeń mięśnie oraz narządy potrzebują więcej tlenu. Nawet niewielki wysiłek może powodować ciężki oddech u osób, które nie są przyzwyczajone do ćwiczeń fizycznych. Duszność utrzymująca się przez ponad 10 minut po wysiłku fizycznym jest wystarczającym powodem do zasięgnięcia opinii lekarskiej.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj