Co dzieje się z naszą świadomością po śmierci?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W 2016 roku, naukowcy z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii zbadali około 2 tysiące pacjentów, u których wystąpiło zatrzymanie krążenia. Spośród wszystkich osób przeżyło 330 pacjentów, a 140 z nich było w stanie opisać swoje wrażenia na temat tego, co się wydarzyło. Według naukowców, są to wspomnienia, które zostały stworzone w momencie, gdy serca pacjentów przestały bić.  

 

Naukowcy sugerują, że ludzka aktywność umysłowa utrzymuje się jeszcze gdy dochodzi do zatrzymania krążenia. Stąd biorą się liczne doniesienia o wielu przypadkach tzw. śmierci klinicznej, czyli gdy brak widocznych oznak życia organizmu, takich jak bicie serca, akcja oddechowa i krążenie, ale mózg nadal pracuje.

 

Niby wiadomo, że mózg nie może funkcjonować, gdy serce przestało bić. Jednak mimo to człowiek posiada udowodnioną świadomość od 3 do nawet 10 minut po zatrzymaniu akcji serca. W tej tak zwanej „pierwszej fazie śmierci” ludzie bardzo często doświadczają wielu wywołujących gęsią skórkę wizji, ale również nieomylnie odtwarzają to, co działo się wokół ich ciała, na przykład rozmowy lekarzy i pielęgniarek.

Czy wobec tego możemy mieć pewność, że u każdej osoby, u której dochodzi do zatrzymania akcji serca, pozostaje krótkotrwała świadomość? Niestety, nie da się o tym przesądzić. Na dziś nie jest w 100% wiadomo, co dzieje się z naszym mózgiem w momencie śmierci. Istnieją jednak coraz liczniejsze dowody sugerujące, że być może nie odchodzimy wcale tak szybko, jakby nam się wydawało.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj