Co dzieje się z naszym mózgiem po chemioterapii?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chemioterapia ma szeroki wpływ na nasze zdrowie, także na nasz mózg. Obecnie uważa się, że zmiany, które zachodzą w mózgu po chemioterapii, mogą być trwałe. Wiele osób poddanych chemioterapii zauważa u siebie zaburzenia poznawcze, a także zmiany w codziennym funkcjonowaniu, np. trudności w poruszaniu się. Dlatego specjaliście starają się opracować techniki, które mogłyby ten proces zatrzymać lub mu zapobiec.

 

Tzw. efekt „chemo brain” (tłum. chemiczny mózg) może utrzymywać się miesiącami, a nawet latami, wpływając na jakość życia ludzi, którzy przeszli leczenie raka. Naukowcy z Uniwersytetu Stanford School of Medicine w Kalifornii przeprowadzili niedawno badanie, które miało wskazać, w jaki sposób i dlaczego chemioterapia wpływa na ludzki mózg i czy istnieje sposób zablokowania lub odwrócenia tego efektu. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Cell.

 

Metotreksat, lek powszechnie stosowany w chemioterapii, wpływa na normalne funkcjonowanie trzech ważnych typów komórek, które są obecne w substancji białej w naszym mózgu. W efekcie pacjenci zachowują swoje życie, dzięki wyleczeniu raka, jednak jakość ich codziennej egzystencji ulega obniżeniu. Problem ten szczególnie dotyka młode organizmy dzieci.

Istnieje wiele terapii objawowych, jednak niewielu pacjentów zdaje sobie z nich sprawę. Oprócz tego naukowcy koncentrują się na opracowaniu metod profilaktycznych. Jak twierdzą sami specjaliści, istnieje realna nadzieja na to, że uszkodzenia mózgu można naprawić lub po prostu im zapobiec.

 

Podczas eksperymentów na myszach naukowcy doszli do tego, że wstrzykiwanie zdrowych komórek mózgowych gryzoniom objętym chemioterapią mogło zahamować uszkodzenia mózgu, a na pewnym etapie nawet im zapobiec. Być może już niedługo częścią chemioterapii będzie dodatkowa terapia wspomagająca zdrowie mózgu pacjentów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj