Co jeść, aby mieć dobre samopoczucie?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania sugerują, że konkretne typy produktów mogą mieć istotny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Co więcej, to czego powinniśmy jeść najwięcej jest bardzo uzależnione od naszego wieku. Naukowcy odkryli między innymi to, że niektóre pokarmy wpływające korzystnie na samopoczucie osób młodych, mogą mieć odwrotny skutek u osób starszych.

 

Autorka badania Lina Begdache z Uniwersytetu Stanowego Nowy Jork uważa, że dokonywanie konkretnych wyborów żywieniowych może mieć istotny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi. Interesujące wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Nutritional Neuroscience.

 

W ciągu ostatnich lat naukowcy ustalili, że nasza dieta ma znaczący wpływ na zdrowie psychiczne. Na początku 2017 roku sugerowano na przykład, że zwiększone spożywanie owoców i warzyw może skutkować lepszym samopoczuciem psychicznym już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia stosowania diety. Z kolei inne badania dowiodły, że spożywanie czerwonego mięsa może zmniejszać ryzyko wystąpienia depresji.

 

Teraz naukowcy zwracają jednak uwagę na zupełnie inną kwestię. Dojrzewanie mózgu może zakończyć się dopiero w wieku 30 lat, co uzasadnia niektóre różnice w odczuwaniu emocji, sposobie myślenia i odporności na stres ludzi młodych i ludzi dorosłych. Okazuje się, że także dieta inaczej oddziałuje na naszą psychikę, w zależności od wieku, w którym się znajdujemy. 

Badacze stworzyli dwie grupy uczestników, tak zwanych młodych dorosłych (18-29 lat) i osoby dojrzałe (30+), które miały odpowiadać w ankiecie na temat swoich preferencji żywieniowych, aktywności fizycznej oraz samopoczucia psychicznego. Następnie szczegółowo analizowano dane i wyciągnięto z nich różnego rodzaju zależności.

 

Odkryto, że zwiększone spożycie drobiu i czerwonego mięsa, które podnoszą w mózgu poziom substancji poprawiających nastrój – serotoniny i dopaminy – wiązało się z lepszym samopoczuciem u młodych dorosłych, jednak nie u osób w wieku dojrzałym. W przypadku młodszej grupy, jedzenie mięsa rzadziej niż trzy razy w tygodniu skutkowało zaburzeniami psychicznymi.

 

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia wskazują na to, iż mózgi młodych dorosłych są bardziej wrażliwe na wahania poziomów substancji chemicznych w mózgu. Co ciekawe odkryto także, że zdrowie psychiczne osób dojrzałych poprawiało się raczej z powodu większego spożycia warzyw i owoców. Są to produkty bogate w przeciwutleniacze, które niwelują szkody wyrządzone przez wolne rodniki, których poziom wzrasta wraz z wiekiem, a to zwiększa ryzyko występowania zaburzeń psychicznych.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj