Co jeść, aby wzmocnić swoje kości?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wapń obecny w mleku krowim od lat stanowi typową rekomendację dietetyczną na zdrowe kości. Jednak gdzie jeszcze możemy znaleźć ten cenny dla naszego szkieletu pierwiastek chemiczny i co jeszcze powinniśmy spożywać, aby nie mieć problemów z osteoporozą?

 

Jak się okazuje, dobre dla naszych kości jest spożywanie konserw rybnych – na przykład łososia oraz sardynek. Równie odżywcze okazują się ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak brokuły i jarmuż. Dodatkowo przydadzą się przeciwutleniacze i potas, które znajdziemy w większości warzyw i owoców.

 

Jeszcze ciekawszym wydaje się fakt, że zdrowie naszych kości wspomaga spożywanie suszonych śliwek. Badania z 2017 roku wykazały, że suszone śliwki chronią przed osteoporozą kobiety po menopauzie. Wynika to z faktu, że śliwki wzmacniają komórki tworzące kości – osteoblasty. Podobne właściwości możemy uzyskać także spożywając migdały.

 

Podczas badań produktów spożywczych, które dobrze wpływają na stan naszego układu kostnego wykazano, że świetnie spisuje się także soja. Przykładowo dwie wypite szklanki mleka sojowego podczas każdego dnia w ciągu 2 lat znacznie zwiększą masę kostną. Inne popularne produkty sojowe, to tofu oraz tempeh.

Kości potrzebują nie tylko minerałów takich jak wapń, ale także witamin. Ciemnozielone warzywa liściaste są dobrym źródłem witaminy K, która ma ważne znaczenie dla naszego układu kostnego. Unikać warto za to szczawianów, występujących w szpinaku i burakach, ponieważ zmniejszają one przyswajanie wapnia przez nasz organizm. Przestawienie się na nisko-szczawianowe warzywa, takie jak kapusta i ogórki, będzie miało za to zbawienny skutek dla zdrowia naszych kości.

 

Nie można zapomnieć także o witaminie D. Jednym ze skutków niedoboru witaminy D jest tak zwane zmiękczenie kości, które stanowi prekursor osteoporozy. Witaminę D znajdziemy w jajkach, produktach mlecznych, niektórych olejach roślinnych, wątróbce i serach dojrzewających. Warto zażyć także kąpieli słonecznej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Maxxx

Witamina K o której piszecie

Witamina K o której piszecie to wit. K1 i nie ma ona wpływu na kości tylko na krew. Dla mocnych kości trzeba zadbać o wit. K2. Wit. D3 ma drugorzędne znaczenie w tym kontekście. I na koniec, nie trzeba zwiększać ilość wapnia. Mamy go dość, Podstawa to wit K2

0
0

Skomentuj