Co to jest fizjoterapia?

Kategorie: 

dreamstime.com

Fizjoterapia to zestaw metod leczniczych, profilaktyki i rehabilitacji, które mają na celu leczenie lub zapobieganie chorobom narządu ruchu, układu nerwowego i narządów wewnętrznych. Od zwyczajnej aktywności fizycznej - fizjoterapia różni się tym, że pacjent wykonuje ćwiczenia zgodnie z zaleceniami lekarza fizjoterapeuty i pod jego nadzorem.

 

W fizjoterapii najważniejsze jest dokładne wykonywanie każdego ruchu. Tak wykonywane ćwiczenia wywierają najbardziej optymalny wpływ na organizm pacjenta, nie narażając go przy tym na odniesienie kontuzji, która może być niebezpieczna dla zdrowia. Fizjoterapia nie jest jednak niezależną formą terapii, najlepsze efekty osiąga się łącząc ją z terapią farmakologiczną, masażem leczniczym i wieloma innymi metodami fizjoterapeutycznymi.


Wpływ fizjoterapii na organizm

Prawidłowo prowadzona fizjoterapia wywiera wpływ ogólny lub miejscowy na organizm. W zależności od zastosowanej metody terapii może pobudzać rozrost mięśni, korzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy, układ nerwowy, a nawet aktywizować układ odpornościowy. Ćwiczenia zastosowane miejscowo potrafią pomóc przy takich chorobach, jak choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie stawów, zapalenie mięśni, czy przy usuwaniu negatywnych skutów udaru mózgu.


Odmiany i metody fizjoterapii

Jednolita klasyfikcaja metod fizjoterapii nie istnieje. Obecnie funkcjonują różne zajęcia grupowe, kursy, szkolenia, zajęcia indywidualne. Ćwiczenia w trakcie terapii mogą być bierne i aktywne. Podczas wykonywania ruchu biernego kończyn, wykonywać go może lekarz, ale również sam pacjent, przy pomocy rąk.

Fizjoterapia może być ruchowa, ale i oddechowa. Ćwiczenia oddechowe są szczególnie ważne w leczeniu i profilaktyce chorób, takich jak astma, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Oprócz tradycyjnych ćwiczeń w specjalnym, przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu wyłożonym wykładzinami (matami), wyposażonym w wykładziny podłogowe (materace, maty) oraz w niezbędny sprzęt rehabilitacyjny (ciężarki, piłki sportowe, skakanki, itp.) - fizjoterapia moze również odbywać się w wodzie. Sprzęt rehabilitacyjny można kupić w sklepie Juventas

Gimnastyka lecznicza w basenie jest szczególnie wskazana pacjentom ze schorzeniami kręgosłupa i stawów. Ćwiczenia prowadzi się w wodzie, osiągając mniejsze obciążenie układu kostno-szkieletowego, przy pełnym wykorzystaniu pracy mięśni.

Ćwiczenia na siłowni (bieżnie, rowery treningowe) przeznaczone są dla pacjentów na etapie rekonwalescencji. Takich ćwiczeń nie zaleca się jednak pacjentom w podeszłym wieku, pacjentom z zaburzeniami koordynacji ruchowej i dzieciom.

Spacerowanie i ruch na świeżym powietrzu to również jedna z przyjemniejszych metod terapii fizycznej. Na przykład Nordic Walking jest dość często zalecany w ośrodkach sanatoryjno-rehabilitacyjnych. W trakcie takiego marszu można jednocześnie podziwiać malownicze krajobrazy, co wpływa kojąco również na samopoczucie pacjenta.

Fizjoterapia dla dzieci najczęściej odbywa się w formie gier sportowych. Przy tym poziom aktywności fizycznego dopasowywana jest do wieku i stanu zdrowia młodych pacjentów.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wschodnie metody terapii, takie jak joga, czy różne orientalne gimnastyki. Metody te przesżły próbę czasu i koncentrują się głównie na stworzeniu harmonii pomiędzy stanem fizycznym i umysłowym pacjenta.


Rola fizjoterapii w leczeniu i profilaktyce

W idealnym świecie fizjoterapia powinna być zalecana jako pomoc przy wyjściu z prawie wszystkich chorób - w szczególności w trakcie rekonwalescencji po chorobach różnych organów wewnętrznych i układów w organizmie. W praktyce jednak fizjoterapię przepisuje się jedynie pacjentom z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego.

Również w leczeniu skoliozy, osteoporozy, innych schorzeń kręgosłupa - rola fizjoterapii jest trudna do przecenienia. Pełni ona również ważną rolę w terapii po urazie lub po poważniejszych zabiegach chirurgicznych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj