Co to jest in vitro i czy jest skuteczne?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Niepłodność dotyka coraz więcej par. O problemie niepłodności mówimy wtedy, gdy para nie może zajść w ciążę, pomimo regularnego współżycia seksualnego, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych, przez okres przynajmniej jednego roku. Jak szacują eksperci, w Polsce problem ten dotyczy, aż 1,5 mln par.

 

Niepłodność została już uznana przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) za chorobę społeczną, w równym stopniu, leży ona po stronie kobiet jak i mężczyzn (po 45 procent). Natomiast w przypadku pozostałych 10 procent, niemożliwe jest jej ustalenie.

 

Największy wpływ na płodność kobiety ma jej wiek. Niestety, im jest ona starsza, tym większy problem będzie miała z zajściem w ciążę. Należy pamiętać, że po 32 roku życia, prawdopodobieństwo poczęcia spada do 80 procent, a co kolejne trzy lata obniża się o 10 procent. Jakie są jeszcze inne przyczyny niepłodności kobiet? Przede wszystkim zaburzenia jajeczkowania, zespół policystycznych jajników (PCOS), choroby tarczycy, niewydolność układu podwzgórzowo-przysadkowego, endometrioza, zrosty pooperacyjne lub różnego rodzaju nieprawidłowości anatomiczne.

 

U mężczyzny duży wpływ na niepłodność może mieć słabej jakości nasienie. Przyczyną takiego stanu może być stres, stosowanie leków sterydowych, przegrzewanie jąder, nieodpowiednia dieta, używki, choroby (anemia, schorzenia tarczycy, cukrzyca) lub też problemy natury psychiczno-seksualnej (zaburzenia erekcji i ejakulacji).

In vitro - co to jest?

Metoda in vitro (IVF) jest zapłodnieniem pozaustrojowym. Na czym polega? Na zapłodnieniu komórki jajowej, w warunkach laboratoryjnych, poza układem rozrodczym kobiety. Na świecie stosuje się ją z ogromnym powodzeniem od 1978 roku, kiedy to urodziło się pierwsze dziecko w wyniku zastosowania tego zabiegu. W Polsce natomiast pierwszego zapłodnienia in vitro u człowieka dokonano w 1987 roku.

Jak przebiega cała procedura zapłodnienia pozaustrojowego? Na samym początku kobieta przyjmuje leki stymulujące jajniki i indukujące owulację. Gdy pęcherzyki z komórkami jajowymi dojrzeją, przeprowadzany jest zabieg ich pobrania, który obecnie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W tym czasie mężczyzna oddaje nasienie, które następnie zostaje odpowiednio przygotowane, do zapłodnienia w warunkach laboratoryjnych. Po kilku dniach od zapłodnienia, zarodek umieszcza się w macicy kobiety, gdzie ciąża będzie rozwijać się już w sposób naturalny. Jednak pacjentka nadal powinna znajdować się pod kontrolą lekarską. Z zabiegów in vitro, według danych Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE), korzysta w naszym kraju około kilkanaście tysięcy par rocznie.  

Jakie są wskazania do in vitro?

Przed zastosowaniem in vitro, zawsze ustala się przyczynę niepłodności i szansę na naturalne zajście w ciążę, czas trwania związku i dotychczas stosowane metody jej leczenia. Wskazania do in vitro obejmują takie przyczyny niepłodności jak:

  • zaburzenia hormonalne,
  • wcześniejsze, nieudane próby inseminacji domacicznej,
  • niedrożność lub zrosty w jajowodach,
  • obniżona rezerwa i przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajnika,
  • nieprawidłowe parametry nasienia,
  • niepłodność idiopatyczna (niewyjaśnione jej pochodzenie).

W przypadku zaś par płodnych, metoda zapłodnienia pozaustrojowego, wskazana jest m.in. gdy jedno z partnerów jest nosicielem HCV lub HIV, kobieta rozpoczyna leczenie przeciwnowotworowe (leczenie może nieodwracalnie uszkodzić jajniki), jak również para jest nosicielem zmian genetycznych, które powodują ciężkie, nieodwracalne zmiany.

Czy in vitro jest skuteczne?

Największy wpływ na skuteczność in vitro, ma zdecydowanie wiek kobiety, starającej się o dziecko. Ma to związek z naturalnym spadkiem płodności w miarę upływu lat pacjentki. Najwyższą szansę na powodzenie zapłodnienia pozaustrojowego mają kobiety poniżej 35 roku życia, najniższą zaś te, które przekroczyły już 40 rok życia. Nie mniej ważny jest również stan zdrowia pary, z tego też powodu, tak ważne jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań, przed zastosowaniem właśnie tej metody leczenia niepłodności.

Następnym czynnikiem, który jest odpowiedzialny za skuteczność in vitro, jest wybór kliniki leczenia niepłodności. Jedną z najlepszych w naszym kraju jest Klinika INVICTA, w której co roku leczy się ponad 10 tysięcy pacjentów. To właśnie dzięki doświadczeniu lekarzy, pracy laboratorium embriologicznego, a także odpowiednim procedurom jakościowym, które są stosowane w Klinice Leczenia Niepłodności INVICTA, może pochwalić się ona przeszło 40 procentową skutecznością, wykonywanych przez siebie zabiegów in vitro. Warto tutaj wspomnieć, że przy pojedynczej próbie, szansa zajścia w ciążę wynosi około 20 procent, ale już przy zastosowaniu trzech zabiegów możemy liczyć na jej 40-procentową skuteczność. Więcej informacji na temat metody in vitro znajdziemy na stronie https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/metody-leczenia/zaplodnienie-in-vitro/.

In vitro jest najskuteczniejszą metodą zapłodnienia, dającą wielu parom, szansę na cieszenie się z upragnionego macierzyństwa.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj