Co można wyczytać z badań krwi?

Źródło:

Wiele z nas zapomina o podstawowym regularnym badaniu jakim jest badanie krwi. Badanie jest proste i bezbolesne, a niekiedy jest w stanie ostrzec nas przed chorobą lub dać znak do zmiany stylu życia. 

 

W tym artykule dowiesz się jak dokonać interpretacji wyników krwi online oraz co tak proste badanie potrafi wykazać.

  • Chore nerki – jeżeli towarzyszy Ci w dniu codziennym ból odczuwalny w dolnej części kręgosłupa lub masz problem z oddawaniem moczu, dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie badania krwi wraz z moczem. Aby prawidłowo samemu zinterpretować wyniki badań online należy pamiętać o panujących normach. Norma kreatyniny to 62-124 mmoll/l (0,7-1,4mg/dl). W przypadku gdy z wyniki są ewidentnie wyższe, ponad normę to pierwszy znak, że Twoje nerki nie funkcjonują w prawidłowy sposób. Jeżeli kierujemy się sprawdzaniem wyników moczu, wyniki nie powinny przekroczyć normy, która wynosi 0-50 mg/dl (1.7-8.3 mmol/l). Jakiekolwiek odchylenie od normy, może świadczyć o niewydolności nerek lub problemem z moczowodami.
  • Choroba wątroby – badanie krwi może sprawdzić, czy cierpi na przewlekłe zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby oraz inne choroby przyczyniające się do złego funkcjonowania choroby i złego samopoczucia pacjenta. Aby wykluczyć choroby wątroby, należy pochylić się nad enzymami przy interpretacji wyników badań krwi online.

ALAT Norma dla kobiet wynosi <35 U/l(j.m/l)Norma dla mężczyzn wynosi <45 U/l (j.m/l) Norma dla dzieci (1–15 rok życia) <25 U/l (j.m/l).

AspAT Norma dla kobiet wynosi 5-40 U/I (j.m/l) Norma dla mężczyzn wynosi - 19 U/l.

  • Problemy z tarczycą – dzięki wykonaniu badania krwi z łatwością dowiemy się czy z naszą tarczycą jest wszystko w porządku. Przy samodzielnej interpretacji wyników badań online pomocna będzie norma TSH to 0,3 – 5,0 mIU/1. Wyższe stężenie TSH może skazywać na niedoczynność tarczycy.
  • Wykrywanie cukrzycy – jeżeli podejrzewamy cukrzyce ze względu na genetykę lub inne schorzenia warto jest wykonać badanie krwi. Aby badanie wykazało prawidłowe wyniki, należy je w pierwszej kolejności wykonać na czczo a później po wypiciu wody z glukozą. Norma glukozy na czczo u osób dorosłych wynosi 70-99 mg/dl.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami prawidłowo zinterpretować wyników, dobrym rozwiązaniem będzie umówienie się na telekonsultacje. Przed e-wizytą, wypełnij szczegółowo formularz oraz dodaj wyniki badań, aby lekarz mógł je zinterpretować.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj