Co oznacza dopisek „extra virgin” na oliwie z oliwek?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Oliwa z oliwek zawiera w większości zdrowe, jednonienasycone (monoenowe) kwasy tłuszczowe. Zastąpienie innych tłuszczów w diecie jednonienasyconymi tłuszczami może obniżyć ryzyko chorób serca, a także obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

 

Oliwa extra virgin, czyli oliwa z pierwszego tłoczenia, ma mniej substancji chemicznych oraz wolnych rodników niż zwykła oliwa z oliwek, posiada także wyższą zawartość przeciwutleniaczy. Oleje roślinne są dość delikatne i mogą tracić swoje wartości odżywcze podczas kontaktu z wysoką temperaturą.

 

Niektóre oleje przetwarza się przy udziale chemikaliów oraz podgrzewania, aby miały dłuższy okres ważności. Praktyki te są korzystne dla przemysłu spożywczego, jednak nie dla zdrowia organizmu. Warto dodać, że wpływa to niekorzystnie także na smak oleju. 

Świeża, nieprzetworzona oliwa ma silny aromat oraz ciemniejszy kolor (jaśniejsza barwa oznacza to, że projekt został przetworzony). Oliwa z oliwek powinna być przechowywana w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Produkt nie nadaje się także do podgrzewania, do wysokich temperatur warto stosować inne oleje, na przykład rzepakowy.

 

Warto pamiętać, że choć oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia posiada wiele wartości odżywczych, jest wciąż produktem wysokokalorycznym i warto stosować ją z umiarem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj