Co powinieneś wiedzieć o diecie bezglutenowej ?

Kategorie: 

https://pixabay.com/pl/pszenica-ziarna-zbo%C5%BCa-pszenicy-1506830/

Dieta bezglutenowa stała się bardzo popularna w minionej dekadzie, ale żywieniowcy i dietetycy mają wątpliwości co do tego rosnącego trendu. Z jakiegoś nieznanego powodu ludziom wydaje się, że gluten jest niebezpieczny i najlepiej unikać go za wszelką cenę. To błędne przekonanie spowodowało wzrost sprzedaży produktów bezglutenowych o 63% w przeciągu lat 2012-2014. Popularność tak zwanych czystych diety i zdrowego odżywiania, jest uznawana za pozytywny zwrot w coraz bardziej otyłym świecie, ale trzeba zastanowić się, czy unikanie glutenu ma jakieś realne korzyści zdrowotne.

 
 
Dietę bezglutenową zaczęto stosować po wykryciu objawów nietolerancji glutenu u osób chorych na celiakię. Stało się to w 1952 roku, kiedy holenderski lekarz Willem Karel Dicke zidentyfikował gluten jako wyzwalacz celiakii u dzieci. Celiakia jest poważną chorobą autoimmunologiczną, która powoduje, że w jelicie cienkim dochodzi do stanu zapalnego po spożyciu glutenu. Przewlekłe zapalenie może prowadzić do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych, ponieważ powoduje zanikanie kosmków jelitowych. Konsekwencją celiakii może być bezpłodność, utrata gęstości kości, zaburzenia neurologiczne, a nawet rak. Jedynym znanym lekarstwem na celiakię jest dieta bezglutenowa.

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, a wrażliwość na gluten zgłaszana samodzielnie przez niektóre osoby, faktycznie nie ma podstaw naukowych. W jednym z ostatnich badań nie stwierdzono związku między spożyciem glutenu, a nieprzyjemnymi objawami w jelicie grubym u pacjentów, którzy zgłosili wrażliwość na gluten. W badaniu, przez tydzień stosowano 3 diety: z wysoką zawartością glutenu, z niską zawartością glutenu i dietę kontrolną (zawierającą białko serwatki). Naukowcy zmierzyli znaczniki stanu zapalnego i reakcji immunologicznej u badanych osobników i nie znaleźli dowodów, że te przykre objawy powodowane są przez gluten.

W badaniu, które zostało opublikowane w Gut Microbe wzięło udział 10 zdrowych około trzydziestoletnich osób, które stosowały dietę bezglutenową przez miesiąc. Po analizie flory bakteryjnej w ich kale, naukowcy odkryli spadek dobrych i wzrost złych szczepów bakterii, w tym E. coli. Działo się tak dlatego, że dobre bakterie jelitowe potrzebują polisacharydów z pszenicy, aby przeżyć. Poza osłabieniem jelitowej flory bakteryjnej, unikanie glutenu może powodować inne skutki ze względu na niedobór błonnika, żelaza, ryboflawiny, wapnia, kwasu foliowego i innych składników, które są zazwyczaj pozyskiwane z pszenicy.
 
Badania wykazały, że przetworzone bezglutenowe produkty żywnościowe często zawierają duże ilości tłuszczu, soli i cukrów. Oprócz tego, osoby cierpiące na nietolerancję glutenu mają tendencję do wyrównania braku węglowodanów w organizmie, poprzez spożywanie dużych ilości tłustych potraw. Niestety, powoduje to inne konsekwencje zdrowotne, takie jak choroba wieńcowa, cukrzyca i otyłość. Jak widać, problemem dzisiejszej żywności nie jest gluten, ale sposób produkowania, przetwarzania i konsumpcji żywności. Pieczywo pełnoziarniste zawiera mniej glutenu, ma więcej substancji odżywczych i błonnika, co czyni je zdrowym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ograniczyć spożycie tego białka.  
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj