Co powoduje senność po posiłku?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wielu ludzi zakłada, że zmęczenie po obfitym posiłku jest spowodowane przez przekierowanie krwi z mózgu do jelit. Naukowcy przez długi czas nie potrafili dokładnie wyjaśnić skąd bierze się senność po jedzeniu, postanowiono więc przyjrzeć się bliżej temu zjawisku.

 

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie eLife opisują zaobserwowane po jedzeniu wzorce snu muszek owocowych. Co ciekawe, okazało się, że tylko niektóre rodzaje żywności spowodowały senność. Dodatek soli i białka spowodował u muszek okres 40-minutowego snu, natomiast cukier nie przyniósł już takiego efektu.

Następnie obserwowano aktywność mózgu podczas jedzenia. Okazało się, że wprowadzenie do organizmu białka aktywowało obszar mózgu odpowiedzialny za senność. W oświadczeniu, współautor badania, Keith Murphy, wyjaśnił, że na podstawie badania udało się zidentyfikować kilka układów w mózgu przeznaczonych do kontrolowania snu po posiłku. Dodatkowo, dowiedziono, że spożycie soli wpływa na sygnalizację oksytocyny. Pozwala to na regulowanie snu i może zapobiec poobiedniej drzemce.

Mimo nowości na temat mechanizmów kontrolujących sen po posiłku, nadal wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. W związku z tym zespół spekuluje, że być może sen ułatwia trawienie lub przyczynia się do konsolidacji pamięci na temat lokalizacji źródeł żywności. Naukowcy twierdzą, że będzie potrzebne jeszcze wiele badań, zanim tajemnica poobiedniej drzemki zostanie w pełni rozwiązana.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj