Co robić, gdy tradycyjne sposoby na czkawkę nie działają?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Czkawka to początkowo zabawne doświadczenie, które jednak wraz upływem czasu staje się uciążliwe, a nawet bolesne. Co ciekawe, w medycynie zdefiniowano schorzenie przewlekłej czkawki, która może trwać ponad dwie doby, przez co zakłóca codzienne życie i powoduje liczne problemy zdrowotne. Jak poradzić sobie z takim, lub mniejszym, problemem?

 

Czkawka wynika z niekontrolowanych skurczów przepony, które wpływają na zachowanie strun głosowych – stąd charakterystyczny dla dolegliwości dźwięk. Nie ma konkretnych przyczyn czkawki, jednak wiemy, że wpływa na nią ekscytacja, stres lub spożywanie niektórych pokarmów.

 

Zwykle czkawka ustępuje w ciągu kilku minut, jednak niektórzy męczą się z nią godzinami, a nawet dniami. Czkawka trwająca ponad 2 doby jest już uznawana za poważną chorobę, która wymaga konkretnego leczenia.

 

Ze względu na to, że czkawkę powodują skurcze przepony, mogą wiązać się z nią inne choroby, takie jak zapalenie płuc lub zapalenie opłucnej, które podrażniają przeponę. Na powstanie czkawki może mieć wpływ także ucisk nerwu w innym miejscu ciała, spowodowany na przykład przez guz lub przez ciążę. 

Przewlekła czkawka może być także objawem chorób żołądkowo-jelitowych, które obejmują żołądek, przełyk, jelito grube, jelito cienkie, wątrobę, pęcherzyk żółciowy oraz trzustkę. Dlatego czkawki możemy doświadczyć, gdy cierpimy na wrzody żołądka, zapalenie wątroby oraz zapalenie wyrostka robaczkowego. Co ciekawe, przewlekła czkawka częściej dotyka osób, które miały wykonywaną gastroskopię.

 

Czkawka może być spowodowana niektórymi lekami. Zwykle należą do nich leki łączone – na przykład chemioterapia wraz z kortykosteroidami, które podaje się w leczeniu niektórych schorzeń, w tym ciężkich alergii i chorób skóry.

 

Osoby cierpiące na przewlekłą czkawkę powinny jak najszybciej udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Zwykle pomagają środki uspokajające oraz środki zwiotczające mięśnie. Konieczne będzie jednak i tak ustalenie przyczyn schorzenia, aby zapobiec jego nawrotom. W najbardziej skrajnych przypadkach konieczna jest operacja nerwu, który powoduje skurcze przepony.

 

Należy pamiętać, że gorące oraz pikantne potrawy, a także napoje gazowane, mogą pogarszać problem czkawki. Pomoże za to regularne nawodnienie, jednak woda powinna być pita małymi łykami.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj