Co zrobić w przypadku oparzenia?

Kategorie: 

Źródło: foter.com

Oparzenie to nagły wypadek, na który potrzeba szybkiej i konkretnej reakcji. Przy lekkich oparzeniach można poradzić sobie domowymi metodami, sprawdź jakimi.

 

1. Schłodzić oparzone miejsce

Najlepiej przy pomocy zimnej bieżącej wody (należy unikać jakiegokolwiek pocierania) lub mocno schłodzonego płynu, np. mleka. Szybkie obniżenie temperatury tkanek zapobiega ich dalszemu uszkodzeniu. Dodatkowo poczujemy znaczną ulgę w bólu. Schładzanie oparzenia powinniśmy wykonywać do ustąpienia piekącego uczucia, mniej więcej 10-15 minut.

2. Delikatnie osusz oparzenie

Najodpowiedniejsza będzie do tego jałowa gaza. Staraj się w żaden sposób nie naruszyć naskórka, który może łatwo się złuszczyć, co zaogni ranę, a także może przyczynić się do powstania blizny. Nie można także przekłuwać bąbli, które mogą wystąpić.

3. Na oparzenie nałóż preparat

Domowe specyfiki to np. napar z rumianku lub nagietka (koniecznie wystudzony), który posiada właściwości regenerujące i bakteriobójcze. Przy pomocy wacika można delikatnie przecierać nim skórę kilka razy dziennie. Skuteczny będzie także żel lub sok aloesowy (działanie antyseptyczne), miód lub maść nagietkowa.

4. Pozwól się zagoić

Podczas regeneracji oparzonego miejsca unikaj tarcia w jego okolicy oraz wystawiania na promienie słoneczne. Dbaj także o nawilżanie tego miejsca, ponieważ skóra będzie przesuszona. Przy używaniu opatrunku powinno się zwrócić uwagę na dopływ świeżego powietrza do rany.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj