Coraz częściej dochodzi do przypadkowych zatruć olejkami eterycznymi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Olejki eteryczne mają bardzo przyjemny zapach i nierzadko określone właściwości prozdrowotne. Jednak próba ich spożycia może okazać się niebezpieczna dla zdrowia. Ostatnie badania wykazały, że w związku z rosnącą popularnością aromaterapii ludzie coraz częściej zatruwają się olejkami eterycznymi. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie naukowym Medical Journal of Australia.

Olejki eteryczne to lotne związki chemiczne, które odparowują w niskich temperaturach. Ekstrahuje się je z roślin w procesie destylacji. Ze względu na swój intensywny, atrakcyjny zapach olejki eteryczne są stosowane w perfumach, mydłach, kadzidłach. Mogą być także wykorzystywane w aromaterapii, pozytywnie wpływając na ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie.

Osoby chcące skorzystać z drogocennych właściwości aromaterapii nie tylko wdychają olejki eteryczne. Niekiedy decydują się na stosowanie olejków eterycznych miejscowo, co w przypadku nierozcieńczonej substancji może wywołać podrażnienia, a nawet stany zapalne skóry. Jednak najgorszym pomysłem jest próba spożycia olejku, która może doprowadzić do poważnego zatrucia.

Większość olejków jest toksyczna po spożyciu, w przypadku dzieci zagrażając nawet życiu. Zwykle próba spożycia olejku eterycznego kończy się wymiotami, gwałtownym obniżeniem samopoczucia, pobudzeniem ośrodkowego układu nerwowego lub aspiracyjnym zapaleniem płuc.

Stosowanie niektórych olejków eterycznych może zaburzyć równowagę hormonalną w organizmie. Badania wykazały, że olejek lawendowy oraz herbaciany zawiera związki chemiczne naśladujące estrogen i jednocześnie hamujące testosteron. W okresie dorastania mogą one powodować ginekomastię u chłopców. Na szczęście objawy te zanikają po zaprzestaniu używania olejków.

Spożycie olejku eterycznego może nastąpić także przypadkowo. Do zatrucia może dojść na skutek pomylenia buteleczki olejku eterycznego z butelką syropu na kaszel. Dlatego niewskazane jest trzymanie olejków w tym samym miejscu co leki.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj