Coraz więcej dzieci i nastolatków ma problemy psychiczne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ankieta przeprowadzona przez National Health Service, dotycząca dzieci i nastolatków w Anglii pokazuje, że wiele z nich doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym. Ilość osób deklarujących te objawy jest alarmująca i wymaga natychmiastowego działania.

 

Badanie objęło ponad 9 tys. dzieci i nastolatków i pokazało, że wiek jest wprost proporcjonalny do odsetka osób cierpiących z powodu problemów psychicznych. Wyniki mówią o tym, że 2,2% dzieci w wieku od 2 do 4 lat i 16,9% nastolatków w wieku od 17 do 19 lat doświadcza zaburzeń psychicznych.

 

Liczba dzieci z tego typu problemami nieznacznie wzrasta, o czym świadczy rosnący odsetek w ostatnich latach. W 1999 roku wynosił on 9,7%, w 2004 10,1%, a w 2017 11,2%. W raporcie wyszczególniono, że w grupie wiekowej od 5 do 10 lat chłopcy mogą częściej niż dziewczęta mieć problemy ze zdrowiem psychicznym.

Problem jest jednak szczególnie niepokojący wśród nastolatków. 23,9% kobiet w wieku od 17 do 19 lat ma problemy ze zdrowiem psychicznym. U mężczyzn w tym wieku wskaźnik wynosi zaledwie 11%. Prawie 50% osób w tym przedziale wiekowym próbowało odebrać sobie życie, a u młodszych nastolatków wskaźnik ten wynosił około 25%.

 

Te wstrząsające fakty pokazują niezwykle ważny problem, często bagatelizowany przez rodziców oraz pedagogów. Dr Bernadka Dubicka z Royal College of Psychiatrists wyjaśniła, że ​​stres związany ze szkołą, problemy z akceptacją, a także przemoc i molestowanie seksualne mogą spowodować poważne problemy w kształtującej się psychice młodych ludzi.

 

Dr Dubicka wskazała również na negatywne skutki, płynące z używania mediów społecznościowych, szczególnie u młodych kobiet. Obecnie nie istnieją żadne badania, które wskażą dokładny związek między social mediami a zdrowiem psychicznym u nastolatków, jednak czynnik ten często jest wskazywany jako potencjalnie niebezpieczny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj