COVID-19 może wyzwalać autoprzeciwciała które niszczą organizm

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zakażenie wirusem wywołującym chorobę COVID-19 może wywołać odpowiedź immunologiczną, która trwa dłużej niż sama infekcja. To niepokojące odkrycie, zostało niedawno ujawnione w badaniu naukowym na łamach Journal of Translational Medicine.

 

Kiedy ludzie są zarażeni wirusem lub innym patogenem, ich ciała uwalniają białka zwane przeciwciałami. Wykrywają one obce substancje i powstrzymują je przed inwazją komórek. W niektórych przypadkach, ludzie wytwarzają autoprzeciwciała, które z czasem mogą atakować własne narządy i tkanki organizmu. Badacze Cedars-Sinai odkryli, że osoby z wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2, wirusem wywołującym COVID-19, przejawiają szeroką gamę autoprzeciwciał, nawet do sześciu miesięcy po całkowitym wyzdrowieniu.

Naukowcy wiedzieli, że ciężkie przypadki COVID-19 mogą tak bardzo obciążać układ odpornościowy, że powstają autoprzeciwciała. To badanie jest pierwszym, w którym opisano nie tylko obecność podwyższonych piziomów autoprzeciwciał po łagodnym lub bezobjawowym zakażeniu, ale także ich utrzymywanie się w czasie. Jak twierdzi dr Justyna Fert-Bober, naukowiec na Wydziale Kardiologii w Smidt Heart Institute i współautorka badania.

„Te wzorce dysregulacji immunologicznej mogą leżeć u podstaw różnych rodzajów uporczywych objawów, które obserwujemy u osób, u których rozwija się stan określany teraz jako długi COVID-19”.

Do przeprowadzenia badań, zespół zrekrutował 177 osób z potwierdzonymi dowodami wcześniejszej infekcji SARS-CoV-2. Porównali próbki krwi od tych osób z próbkami pobranymi od zdrowych osób przed pandemią. Wszystkie osoby z potwierdzoną infekcją miały podwyższony poziom autoprzeciwciał. Niektóre z autoprzeciwciał są powiązane z chorobami autoimmunologicznymi, które zazwyczaj częściej dotykają kobiety niż mężczyzn. Jednak w tym badaniu mężczyźni mieli większą liczbę podwyższonych autoprzeciwciał niż kobiety.

„Z jednej strony to odkrycie jest paradoksalne, biorąc pod uwagę, że choroby autoimmunologiczne są zwykle częstsze u kobiet. Z drugiej jest to również oczekiwane, biorąc pod uwagę wszystko, co wiemy o mężczyznach, którzy są bardziej podatni na najcięższe formy COVID-19.” 

Zespół badawczy jest zainteresowany rozszerzeniem badania w celu poszukiwania typów autoprzeciwciał, które mogą być obecne i utrzymywać się u osób z długotrwałymi objawami COVID-19. Ponieważ badanie dotyczyło osób zarażonych przed pojawieniem się szczepionek, naukowcy zbadają również, czy autoprzeciwciała są podobnie generowane u osób z przełomowymi infekcjami.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj