CRISPR może pomóc w leczeniu poważnych infekcji wirusowych
Image
Wirusy takie jak Ebola i grypa mogą nie wydawać się podobne, jednak łączy je pewien istotny czynnik: oba są oparte na RNA. Jest to rodzaj wirusa, który kryje się za najczęstszymi i najbardziej śmiertelnymi chorobami na świecie. Naukowcom udało się jednak znaleźć sposób na walkę z nimi.
W czwartek zespół kierowany przez naukowców z Harvard i MIT's Broad Institute opublikował badanie, które szczegółowo opisuje nową technologię o nazwie CARVER. System ten wykorzystuje enzym CRISPR Cas13, który naturalnie atakuje RNA wirusów.
Zespół rozpoczął badania od analizy wirusów opartych na RNA w celu wyszukania sekwencji genetycznych, które mogłyby być targetowane przez Cas13. Badacze w szczególności chcieli namierzyć sekwencje, które prawdopodobnie nie spowodowałyby mutacji, lecz wyłączyłyby wirusa.
„Teoretycznie możesz zaprogramować Cas13 do atakowania praktycznie dowolnej części wirusa” – powiedział jeden z naukowców, Cameron Myhrvold w komunikacie prasowym. – „Istnieje jednak ogromna różnorodność w obrębie genotypu, który zmienia się gwałtownie wraz z rozwojem wirusa. Jeśli nie jesteś ostrożny, możesz dążyć do celu, który ostatecznie nie przyniesie efektu ”.
Naukowcy przetestowali system przy użyciu komórek ludzkich zainfekowanych trzema wirusami opartymi na RNA: limfocytowym wirusem zapalenia naczyniówki i mózgu, wirusem grypy A i wirusem pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej. W ciągu 24 godzin enzymy Cas13, które wcześniej wstrzyknięto do komórek, obniżyły poziom wirusowego RNA nawet 40-krotnie.
Następnie badacze połączyli system Cas13 z narzędziem diagnostycznym o nazwie SHERLOCK, aby umożliwić mu pomiar poziomów wirusowego RNA w próbce – i w ten sposób powstał system CARVER.
Naukowcy widzą CANVER jako narzędzie do badania wielu aspektów biologii wirusów w ludzkich komórkach. Badacze mają nadzieję, że znacznie zwiększy ono wyleczalność poważnych infekcji wirusowych.
Ocena
- 369 widoków
Dodaj komentarz