Ćwiczenia fizyczne z udziałem muzyki korzystnie wpływają na połączenia neuronowe

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Słuchanie muzyki podczas ćwiczeń korzystnie wpływa na nasz mózg. Z przeprowadzonych badań wynika, że aktywność fizyczna w towarzystwie muzyki pozwala zwiększyć liczbę połączeń neuronowych.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego przeprowadzili test z udziałem osób praworęcznych. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, które wykonywały ćwiczenia z udziałem lewej ręki, lecz tylko jedna z nich ćwiczyła w rytm muzyki. Po czterech tygodniach ochotnicy nauczyli się wykonywać sekwencje ruchowe, po czym zbadano ich mózgi rezonansem magnetycznym.

 

Uczeni odkryli, że grupa osób, które wykonywały ćwiczenia w towarzystwie muzyki miały wyraźnie zwiększoną łączność neuronową w prawej półkuli. Z kolei w drugiej grupie nie odnotowano żadnych zmian. Badanie pokazuje, że aktywność fizyczna połączona ze słuchaniem muzyki i dostosowaniem się do rytmu pozwala połączyć pożyteczne z przyjemnym i ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze mięśnie i zdrowie, ale także mózg.

 

Zespół badawczy uważa, że specjalne ćwiczenia z udziałem muzyki mogą mieć większe efekty rehabilitacyjne w przypadku osób, które częściowo utraciły swobodę ruchu. Przyszłe testy wykażą czy wykonywanie aktywności fizycznej z muzyką może być dobrym połączeniem w przypadku specjalnych programów rehabilitacyjnych dla osób, które przeszły np. przez udar mózgu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj