Ćwiczenia utrzymują jasność umysłu po pięćdziesiątce

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Umiarkowane ćwiczenia kilka razy w tygodniu są najlepszym sposobem na dobrą kondycję psychiczną dla ludzi powyżej pięćdziesiątego roku życia, sugerują najnowsze badania. Myślenie oraz zapamiętywanie funkcjonuje najlepiej, gdy ludzie regularnie trenują swoje serce oraz mięśnie, stwierdzono na podstawie przeglądu 39 badań.

 

Nawet umiarkowane ćwiczenia fizyczne, raz lub dwa razy w tygodniu, są w stanie poprawić funkcje poznawcze u osób w średnim wieku. Aktywność fizyczna jest od dawna znanym sposobem zmniejszenia ryzyka wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów.

 

Uważa się także, że odgrywa istotną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji mózgu, po wejściu w wiek średni. Poprzez ćwiczenia mózg zyskuje większy dopływ krwi, tlenu oraz składników odżywczych, które pomagają w powstawaniu nowych połączeń neuronowych.Ćwiczenia aerobowe poprawiają zdolności poznawcze, takie jak myślenie, czytanie i uczenie się, natomiast trening mięśni ma znaczący wpływ na pamięć oraz zdolność mózgu do planowania oraz organizowania. Aktywność fizyczna jest jednym z istotnych elementów poprawy funkcjonowania mózgu, a 150 minut ćwiczeń każdego tygodnia zmniejsza o jedną trzecią prawdopodobieństwo wystąpienia depresji oraz demecji. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj