Czarna herbata również posiada właściwości prozdrowotne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Po raz pierwszy wykazano, że picie czarnej herbaty, podobnie jak zielonej, pomaga w utracie zbędnych kilogramów i pozytywnie oddziałuje na zdrowie dzięki wspomaganiu bakterii jelitowych. Nowe badanie zostało przeprowadzone na myszach przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

 

W badaniu cztery grupy myszy otrzymały różne diety: niskotłuszczową z dużą zawartością cukru, wysokotłuszczową z dużą zawartością cukru oraz wysokotłuszczową z niską zawartością cukru. Diety uzupełniano dodatkowo ekstraktami z zielonej i czarnej herbaty.

 

Po upływie czterech tygodni waga myszy otrzymujących ekstrakt z zielonej lub czarnej herbaty spadła do tego samego poziomu, co waga myszy z dietą o niskiej zawartości tłuszczu. Naukowcy stwierdzili, że obie herbaty miały wpływ na zmianę bakterii jelitowych u zwierząt. Jednakże tylko myszy, które otrzymywały ekstrakt z czarnej herbaty, miały wzrost bakterii jelitowych o nazwie Pseudobutyrivibrio.

Główna autorka badania, Susanne Henning wyjaśniła, że cząsteczki zielonej herbaty są mniejsze od cząsteczek czarnej herbaty, co sprawia, że mogą być wchłaniane do organizmu i docierają do wątroby bezpośrednio przyspieszając metabolizm. Jednak cząsteczki czarnej herbaty są większe, przez co zatrzymują się w jelitach, gdzie wspomagają namnażanie się pożytecznych bakterii, zaangażowanych w regulację metabolizmu oraz poziomu energii.

„Wiadomo, że polifenole z zielonej herbaty są bardziej skuteczne i oferują więcej korzyści zdrowotnych od polifenoli z czarnej herbaty, ponieważ substancje z zielonej herbaty są wchłaniane przez krew i tkanki” – twierdzą badacze – „Jednak zalety czarnej herbaty nie opierają się na polifenolach, tylko na odmiennej strukturze jej cząsteczek. Nasze odkrycia sugerują, że czarna herbata także może przyczyniać się do dobrego stanu zdrowia i utraty wagi u ludzi”.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj