Czego jeszcze nie wiesz o krwi?

Kategorie: 

www.123rf.com

Czy można żyć, nie mając pulsu? Można! Przekonali się o tym lekarze, którzy zajęli się przypadkiem Craiga Lewisa. Nie pomagał mu nawet rozrusznik serca. Ostatecznie usunięto mu całe serce, w jego miejsce podłączając urządzenie pozwalające krążyć krwi ciagłym strumieniem. Pacjent przeżył, ale od tej pory nie posiadał pulsu, a zapis EKG był u niego linią prostą.


Japończycy wierzą, że krew ma duży wpływ na charakter człowieka. Jednej grupie przypisuje się determinację i pewnosć siebie, innej - skrytość i niezawodność, trzeciej - inteligencję i ambicję, czwartej - równowagę emocjonalną. Przywiązują do tego taką wagę, że zdarzają się przypadki nie zatrudniania osób, ponieważ mają konkretną grupę krwi.


Wiele osób błędnie zakłada, że czerwony kolor prowokuje byki podczas corridy. W rzeczywistości zwierzęta te nie rozróżniają kolorów, a do rytualnej walki z bykiem wybrano czerwień dlatego, że jego krew była na niej mniej widoczna.


Przyłóż ucho do muszli, a usłyszysz szum morskich fal - które z nas nie usłyszało tej pięknej bajki w dzieciństwie. Oczywiście to co słyszymy, to nie jest falujące morze. Te odgłosy dochodzą z naszego wnętrza, a jedną ze składowych słyszanego dźwieku jest pulsująca krew. Ten sam efekt można osiągnąć przykrywając ucho dłonią.


Krew jednej z antarktycznych ryb jest bezbarwna. Nie występują w niej ani erytrocyty, ani hemoglobina. Ta właściwość układu krwionośnego pozwala Krokodylcowi żyć w środowisku o temperaturze niższej od temperatury zamarzania wody.


W Australii mieszka 74-letni mężczyzna, który do tej pory 1000 razy oddał krew. Jego krew posiada rzadko występujące przeciwciała, które pomagają przeżyć noworodkom z cieżką niedokrwistością. Według przybliżonych szacunków - krew którą oddał, uratowała życie ponad dwóm milionom dzieci.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj