Czerwone mięso - cichy zabójca mózgu

Kategorie: 

www.123rf.com

Naukowcy nie po raz pierwszy ostrzegają przed szkodliwością nadmiernego spożywania czerwonego mięsa. Ostatnie badania wykazały, że nadmierne jego spożycie przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera, ponieważ stężenie żelaza w czerwonym mięsie zakłóca prawidłową komunikację pomiędzy neuronami w mózgu.

 

 

 

Naukowcy z Los Angeles (USA) wykazali, że istnieje związek pomiędzy podwyższonym poziomem żelaza w organizmie, a rozwojem choroby Alzheimera. Chociaż żelazo jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania komórek, w większych ilościach staje się toksyczne i szkodliwe dla mózgu, powodując uszkodzenie jego tkanek.


Dotychczas ustalono, że przyczyną choroby Alzheimera jest akumulowanie dwóch białek: białka tau i beta-amyloidu. Prowadzą one do zerwania połączeń między neuronami lub po prostu je niszczą. Tymczasem naukowcy stwierdzili, że podwyższony poziom żelaza w organizmie może być trzecim czynnikiem rozwoju tej choroby. Badania nie dowiodły, że żelazo jest bezpośrednią przyczyną choroby, jednak analiza wyników pozwoliła wysnuć hipotezę, że nagromadzenie tego pierwiastka może przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera.


Analiza stanu zdrowia pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera polegała na porównaniu dwóch obszarów mózgu - hipokampa, który jest uszkadzany w początkowym stadium tej choroby, i wzgórza - podlegającego uszkodzeniu w późniejszym stadium choroby. U wszystkich pacjentów stwierdzono podwyższone poziomy ferrytyny w hipokampie - białka, w którym magazynowane jest żelazo. Jednocześnie stężenie żelaza we wzgórzu było na normalnym poziomie. Okazało się również, że obecność podwyższonego poziomu żelaza w hipokampie, u pacjentów z chorobą Alzheimera, związana była z uszkodzeniem tkanki mózgu. Stąd wniosek, że akumulacja żelaza znacznie przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera.


Na akumulację żelaza w organizmie może wpływać styl życia, a zwłaszcza dieta - np. nadmierne spożywanie czerwonego, czy przyjmowanie suplementów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj