Częsta ochota na coś słonego? Poznaj przyczyny

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Każdy, kto kiedykolwiek jadł chipsy, popcorn lub frytki wie, że trudno powstrzymać się przed sięganiem po kolejne. Ochota na słone przekąski jest powszechnym odczuciem i zwykle wynika z czynników takich jak nuda lub stres. Warto jednak wiedzieć, że od czasu do czasu może świadczyć to także o niedoborze sodu i innych poważniejszych potrzebach organizmu.

 

  1. Stres

Podczas stresu wielu ludzi stara się poprawić humor spożywając swoje ulubione potrawy i przekąski. Żywność, która jest wówczas tak atrakcyjna dla kubków smakowych to często dania bogate w tłuszcz, cukier, a także w sól.

 

  1. Brak snu

Ludzie sypiający zbyt mało również skłaniają się ku potrawom, które mają bardziej wyrazisty smak. Wiąże się to przede wszystkim z mniejszą zdolnością do samokontroli – łatwiej ulec pokusie na niezdrowe, chrupiące przekąski.

 

  1. Nuda

Znudzenie może być stanem podobnym do stresu, jeśli chodzi o jedzenie. Prawdziwy głód występuje dopiero, gdy człowiek nie jadł od kilku godzin. Do objawów głodu należy burczenie w brzuchu, apetyt na prawie każdą potrawę, a nie jakąś szczególną. Jeśli mamy ochotę jedynie na chipsy, możemy być pewni, że jest to jedynie zachcianka, a nie prawdziwy głód.

 

  1. Nadmierne pocenie się

Pot zawiera sól, więc jego wydalanie zmniejsza poziom sodu w organizmie. Dla większości lekkie pocenie się nie stanowi właściwie żadnej różnicy. Jednak sportowcy i osoby pracujące fizycznie mogą potrzebować więcej soli, aby uzupełnić jej deficyt.

 

  1. Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Kobieta doświadcza różnych zmian fizycznych i emocjonalnych podczas swojego cyklu menstruacyjnego. Częstym objawem napięcia przedmiesiączkowego jest ochota na słodkie oraz słone przekąski.

  1. Choroba Addisona

Niedoczynność kory nadnerczy skutkuje niewystarczającą produkcją ważnych hormonów i może prowadzić do zwiększonej ochoty na spożywanie soli. Hormony, których brakuje, kontrolują odpowiedź organizmu na stres oraz regulują ciśnienie krwi. Choroba Addisona może prowadzić do bardzo niskiego ciśnienia krwi i zwiększonej ochoty na sól. Osoby cierpiące na chorobę Addisona doświadczają także uczucia słabości, przemęczenia, słabego apetytu, bólu brzucha, nudności, wymiotów oraz niekontrolowanej utraty wagi.

 

  1. Zespół Barttera

Osoby z zespołem Barttera mają problem z absorpcją sodu, co z kolei prowadzi do utraty potasu i wapnia. Osoby cierpiące na tę chorobę doświadczają, poza pragnieniem soli, powolnego przyrostu masy ciała, zaparć, potrzeby częstego oddawania moczu, kamieni nerkowych, niskiego ciśnienia krwi i skurczy mięśni.

 

Zwykle za ochotą na słone przekąski stoją banalne przyczyny. Jeśli jednak tego typu zachcianki wiążą się z innymi poważniejszymi dolegliwościami, konieczne jest udanie się do specjalisty, który obiektywnie zweryfikuje stan naszego zdrowia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj