Częste czytanie informacji o charakterze medycznym prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia

Kategorie: 

123rf.com

Naukowcy z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji (Niemcy) ustalili, że zbyt częste czytanie wiadomości z zakresu medycyny może prowadzić do tego, że człowiek zaczyna odczuwać objawy różnych chorób, o których niedawno przeczytał.Naukowcy z tego właśnie powodu doradzają dystans do informacji publikowanych w internecie, ponieważ u człowieka może zacząć się pojawiać efekt nocebo. Efekt ten polega na tym, że człowiek - negatywnie nastawiając się do swojego stanu zdrowia, zaczyna się "przymierzać" do objawów różnych chorób.


Po raz pierwszy zaczęto mówić o tym zagadnieniu, gdy pojawiło się w trakcie jednego z eksperymentów. Eksperyment polegał na tym, że uczestnicy testowali nowy lek. Uczestnikom podano placebo, ostrzegając ich jednocześnie, że lek ma wiele skutków ubocznych. Po pewnym czasie, uczestnicy badania poinformowali, że czują się znacznie gorzej.


Tym razem lekarze przeprowadzili eksperyment, w którym udział wzięło 147 osób. Podzielono ich na 2 grupy, jednej z nich pokazano film o szkodliwości Wi-Fi, a drugą grupę zapoznano z filmem, zawierającym informację, że internet bezprzewodowy jest bezpieczny. Następnie wszystkich uczestników badania poinformowano, że będą poddawani jego działaniu. Po pewnym czasie większość ochotników z pierwszej grupy (54%), która obejrzała film o zagrożeniach związanych z bezprzewodowym dostępem do internetu, powiedziała, że czują się trochę gorzej. Wszystkie osoby przebadano, a wyniki pokazały, że pogorszenie stanu zdrowia nie było niczym innym, niż autohipnozą, brak było medycznego wyjaśnienia zastniałych objawów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Alex

no to wiadomo po co są te

no to wiadomo po co są te wszystkie reklamy leków  w telewizorni - mamy być chorzy

0
0

Skomentuj