Częste spożywanie ryżu i ziemniaków może prowadzić do rozwoju raka

Kategorie: 

www.sxc.hu

Duńscy naukowcy przeprowadzili badania najczęściej spożywanych produktów spożywczych, pod kątem zawartości w nich substancji szkodliwych, takich jak arsen, akrylamid, ołów, kadm, polichlorowane bifenyle, czy dioksyny. Porównano dane pochodzące z analizy żywności z lat 2004 i 2011.

 

Okazało się, że w pożywieniu z 2011 roku zawartość szkodliwych substancji w żywności znacznie spadła, jednak ryzyko dla organizmu ludzkiego, płynące ze spożywania takich pokarmów pozostało. Przykładowo, akrylamid przyczynia się do rozwoju raka. Związek powstaje w wyniku smażenia produktów zawierających węglowodany, w temperaturze ponad 120stC. Spożywając przeciętną porcję takiego jedzenia, zawierającego węglowodany, człowiek przyswaja ok. 16 mg akrylamidu, co przekracza wielokrotnie bezpieczną dzienną dawkę. Jak podają naukowcy - najbezpieczniejszą obróbką termiczną spożywanej żywności jest oczywiście jej gotowanie, najlepiej w temperaturze nie przekraczającej 175stC.


Do najpopularniejszych produktów, które zawierają wysokie dawki szkodliwych produktów należą kawa, chleb, ziemniaki (stwierdzono bardzo dużą ilosć szkodliwych substancji), chipsy i czekolady. Oprócz podanych produktów, do niebezpiecznych dla dzieci zalicza się również ciastka ryżowe i kaszę ryżową, które zawierają duże ilości arsenu. Częste spożywanie ryżu i produktów ryżowych może spowodować szybki rozwój raka, szczególnie u dzieci.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Perełka

Czytaj ze zrozumieniem.

Czytaj ze zrozumieniem. Chodzi o żywność przetworzoną. Akrylamid powstaje przy smażeniu (nie gotowaniu) ziemniaków. A zwłaszcza przy produkcji frytek. Gotowane ziemniaki są bezpieczne.
Ryż naturalny też. W artykule mowa jest o ciastkach ryżowych i kaszce ryżowej-gotowych produktach, mogących zawierać różne szkodliwe składniki powstałe w procesie produkcji. Kiedyś matki same gotowały ryżowe kleiki, ryż gotowany z jabłkami, itp.  Co mądrzejsze nadal unikają żywności wysoko przetworzonej.
Trzeba czytać etykiety i ..... myśleć.

0
0
Portret użytkownika Andrzej

Czytam więc etykietę ciastek

Czytam więc etykietę ciastek ryżowych: 99% ryż, sezam, sól. Gdzie więc te szkodliwe składniki? A może masz pomysł czym zastąpić chlep pszennych i produkty zbożowe, szczególnie w przypadku dzieci, którym kolejne wersje przetworzonych nawet w domowych warunkach owoców, warzyw są coraz trudniejsze do trawienia?

0
0
Portret użytkownika PeeSHa

Trochę to śmieszne. Ludzie od

Trochę to śmieszne. Ludzie od wieków spożywają ziemniaki/ryż i jakoś żyją nadal. W takiej przykładowej, dalekowschodniej, biednej wiosce, głownym składnikiem diety mieszkańców jest głównie (o ile nie tylko i wyłącznie) ryż. W południowoamerykańskich dżunglach, bataty ( ujmę to po swojemu: dżunglowy ziemniak ) stanowią większą część "diety" tamtejszych mieszkańców. A mimo to, o zachorowaniach na raka, słyszy się głównie w "świecie zachodnim". Jak dla mnie to doskonały przykład na to, że "badania" wykazują to, czego oczekuje ten, który za nie płaci. No bo jak inaczej ująć fakt, dyskredytowania czegoś, co od wieków towarzyszy człowiekowi i jest podstawą żywieniową? Jak mniemam faszerowanie się GMO jest o wiele zdrowsze, czyż nie?

0
0

Skomentuj