Częste stosowanie diet powoduje przybieranie na wadze
Image
Ludzie, którzy często stosują diety, mogą początkowo odnotować utratę wagi, ale po ich zakończeniu muszą liczyć się z efektem jo-jo. Zmiany w metabolizmie są jednym z powodów, dlaczego większość diet opartych na sztucznych ograniczeniach kalorycznych kończy się niepowodzeniem.
Przeprowadzono badania u bliźniąt jednojajowych, które stosowały różne diety. Wykazano, że czynniki genetyczne w dużej mierze nie są odpowiedzialne za wagę ludzi. Najnowsze badania starają się ustalić, dlaczego niektórzy ludzie, nawet po rygorystycznej diecie, tak łatwo wracają do swojej maksymalnej wagi.
Izraelska grupa naukowców próbowała odtworzyć ludzki efekt jo-jo u myszy laboratoryjnych. Naukowcy karmili gryzonie w kilku cyklach, na przemian tucząc je i odchudzając. Zaczęli z dużymi porcjami o wysokiej zawartości tłuszczu, a następnie odchudzali je normalną dietą o lekkich posiłkach. Podobnie jak ludzie, myszy powoli przybierały na wadze, jednak myszy, które posiadały stałą dietę, nawet o dużej wysokości kalorycznej, utrzymywały stałą masę ciała.
Myszy, u których zmieniano wartość kaloryczną diety posiadały wolniejszy metabolizm od tych na stałej wartości kalorycznej, nawet gdy jadły taką samą ilość pokarmu. Jest to wynik zmiany w metabolizmie organizmu występującej podczas efektu jo-jo.
Badania dowodzą, że za zmianę w metabolizmie w większości są odpowiedzialne drobnoustroje jelitowe, mikrobiomy. Epizodyczna utrata wagi może być metabolicznie niebezpieczna – uszkadza drobnoustroje i spowalnia metabolizm. By ponownie wyregulować swoje spalanie energii zalecane jest przede wszystkim spożywanie dużych ilości błonnika oraz pokarmów bogatych w polifenole, owoców, warzyw, orzechów, nasion, oliwy z oliwek.
Według naukowców najlepszym rozwiązaniem, jeśli chce się schudnąć, jest unikanie sztucznych diet oraz liczenia kalorii. Zamiast tego proponowane jest zróżnicowane pożywienie, bogate w błonnik, a resztą powinny zająć się drobnoustroje jelitowe.
- Dodaj komentarz
- 275 widoków