Częste upijanie się może skrócić Twoje życie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Duże badania opublikowane niedawno w czasopiśmie naukowym The Lancet dowodzą, że nadmierne picie alkoholu jest równie szkodliwe dla zdrowia, co wiele lat palenia. Ponad 120 naukowców zebrało dane na temat nawyków picia alkoholu u prawie 600 tysięcy osób z całego świata. Okazało się, że około 5 dużych piw lub 5 kieliszków wina stanowi górną granicę bezpiecznego picia w ciągu tygodnia, natomiast regularne przekraczanie tej normy skutkuje zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych, w tym udaru, tętniaka oraz niewydolności serca.

 

Oszacowano, że picie 10 lub więcej napojów alkoholowych w ciągu tygodnia wiąże się ze skróceniem życia o 1-2 lata, a picie 18 lub więcej napojów alkoholowych w ciągu tygodnia może skrócić nasze życie nawet o 4-5 lat.

 

Przykładowo 40-latek, który wypija 4 drinki dziennie umrze prawdopodobnie 2 lata wcześniej, niż wynosi jego oczekiwana długość życia. Zdaniem naukowców, każda nadprogramowa jednostka alkoholu skraca nasze życie o około 15 minut, mniej więcej o tyle samo co papieros.

Badacze sugerują, że zalecenia dotyczące bezpiecznych ilości alkoholu powinny zostać przemyślane i zaktualizowane. Na przykład w USA nadal za picie o niskim wpływie na zdrowie uznaje się około 14 piw, co znacznie przekracza nowo ustalone normy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj