Czy Alzheimer, to w rzeczywistości 3 różne choroby!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Choroba Alzheimera, może być bardziej złożona i zróżnicowana, niż dotąd sądzono. Pośmiertne sekwencjonowanie RNA wyróżniło 3 typy choroby na poziomie molekularnym. Każdy z nich wygląda w mózgu inaczej i wiąże się z unikalnym ryzykiem genetycznym.

 

Ta wiedza pozwoli naukowcom na przewidzenie, kto jest najbardziej podatny na dany rodzaj choroby, jak może ona przebiegać oraz pozwoli dobrać możliwie najlepsze metody leczenia. Odkrycie, że choroba Alzheimera może mieć 3 oblicza, może pomóc wyjaśnić, dlaczego tak trudno jest dobrać najbardziej efektywny lek.

Modele, których dotychczas używali naukowcy są dopasowane tylko do jednego rodzaju choroby pomijając przy tym dwa pozostałe. Niezbędne jest więc dążenie do kategoryzacji pacjentów z chorobą Alzheimera, w celu skutecznej terapii. Sekwencjonowanie RNA pozwoliło na sporządzenie profilu trzem rodzajom Alzheimera.

 

Różnią się one na poziomie molekularnym. Wszystkie są jednak obecne w różnych obszarach mózgu, szczególnie w ośrodku związanym z tworzeniem nowych wspomnień. Tylko jedna trzecia osób ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera wypełniała kryteria zgodne z „typową” wersją choroby.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj