Czy bakterie żołądka mogą powodować raka?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Szacuje się, że bakterie Helicobacter pylori posiada 70% ludzi w krajach rozwijających się i około 30% w krajach rozwiniętych, jednak niektóre ich szczepy mogą powodować wrzody oraz stany zapalne. Co więcej, naukowcy odkryli, że jeden szczególny szczep H. pylori może przyczyniać się do raka żołądka.

 

Rak żołądka jest czwartym najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i siódmym u kobiet. Choroby najczęściej doświadczają mieszkańcy Korei Południowej, Mongolii, Japonii oraz Chin. Ustalono, że jeden z czynników ryzyka raka żołądka stanowi infekcja bakteriami H.pylori, choć do tej pory ich dokładny wpływ na rozwój nowotworu nie został jeszcze oficjalnie objaśniony.

 

Niedawno sytuacja uległa zmianie. Zespół naukowców z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle wskazał konkretny szczep bakterii, który może odpowiadać za zwiększone ryzyko raka żołądka. Ustalenia opublikowano w czasopiśmie naukowym PLOS ONE. Odkrycie może zmienić sposób, w jaki specjaliści diagnozują oraz leczą ten typ nowotworu.

Wyróżniono szczep H. pylori z wariantem genu o nazwie EPIYA D. Co najważniejsze w odkryciu, spośród pacjentów biorących udział w badaniu, u których zdiagnozowano zakażenie wskazanym szczepem, aż 91% cierpiało na raka żołądka.

 

Do tej pory wiedziano, że H. pylori mają silną korelację z występowaniem raka żoładka, ale trudno było ustalić, dlaczego część osób zapada na chorobę nowotworową, a część nie. Być może wskazanie konkretnego szczepu bakterii zmieni tę sytuację. Chociaż ustalenia naukowców mają charakter wstępny, wyniki mogą być pierwszym krokiem w kierunku nowych metod diagnozy oraz leczenia tej wysoce śmiertelnej choroby.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj