Czy będzie specjalny podatek na cukier?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała we wtorek, że rząd powinien podnieść podatki od słodkich napojów w celu walki z globalną epidemią otyłości i cukrzycy. Jeśli cena detaliczna napojów słodzonych cukrem zostanie zwiększona o 20 procent, będzie proporcjonalny spadek ich konsumpcji – twierdzi raport zatytułowany "Polityka fiskalna diety i zapobieganie chorobom niezakaźnym".

 

Raport Światowej Organizacji Zdrowia wskazuje, że otyłość na całym świecie wzrosła ponad dwukrotnie od 1980 do 2014 roku. Ponad 500 milionów ludzi klasyfikuje się jako otyłych, z czego 42 miliony to dzieci poniżej 5 roku życia. Dodatkowo, około 422 miliony dorosłych na całym świecie choruje na cukrzycę.

Według organizacji, podatki mają wpływ na to tak wysokie spożycie napojów słodzonych cukrem. "Jesteśmy teraz w miejscu, w którym możemy państwa zalecić do wdrożenia skutecznej polityki podatkowej" – Powiedział Temo Waquanivalu, koordynator działu ŚOZ. Stany Zjednoczone mają najwyższy na świecie wskaźnik otyłości jednej populacji, ale powoli zbliżają się do nich Chiny, które posiadają podobne wskaźniki zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

W marcu 2015 roku ŚOZ ogłosiła: "Dorośli i dzieci od Ameryki do Europy Zachodniej i Bliskiego Wchodu używają mniej więcej o połowę za dużo cukru. Zdrowa dawka cukru mieści się między 5-10 procent codziennego spożycia energii człowieka, czyli okło 50 gramów".

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj