Czy chodzenie na basen może powodować astmę?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedawno naukowcom udało się stworzyć test do pomiaru ilości moczu w basenie. Okazuje się bowiem, że wiele ludzi, nawet regularnie trenujących sportowców, oddaje mocz w wodzie. Osoby takie zwykle argumentują swoje zachowanie tym, że dodawany do wody chlor „zabija” wszelkie szkodliwe substancje. Nie jest to niestety prawda – chlor wraz z moczem tworzy związek chemiczny, który może wywoływać astmę oraz inne dolegliwości układu oddechowego.

 

Trichlorek azotu, znany także jako trichloramina, powstaje gdy mocz wchodzi w reakcję z chlorem – środkiem dezynfekującym wodę w basenach. Badania sugerują, że substancja ta powoduje podrażnienia oczu oraz górnych dróg oddechowych.

 

Zdaniem specjalistów w publicznym basenie o pojemności 830 tysięcy litrów może znajdować się nawet 75 litrów moczu. Co więcej, naukowcy informują, że charakterystyczny zapach, który czujemy na basenie, to nie zapach chloru, a właśnie trichlorku azotu – im jest intensywniejszy, tym większa zawartość moczu w wodzie.

Trichloramina jest lotnym związkiem chemicznym, który zawisa w powietrzu wokół basenu. Badania wykazały, że osoby spędzające dużo czasu na basenie np. ratownicy, częściej doświadczają chorób związanych z górnymi drogami oddechowymi. Niestety, nie ma póki co realnej alternatywy dla chloru – substancji, która jednocześnie dezynfekowałaby wodę i nie byłaby w żadnym stopniu szkodliwa dla naszego zdrowia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj