Czy cukrzycy mogą pić alkohol?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Picie alkoholu to dostarczanie do swojego organizmu nadmiaru kalorii, co może zwiększyć prawdopodobieństwo przybrania na wadze. Napoje alkoholowe i piwo mają ogromną ilość cukru i węglowodanów, przez co zaburzają ustaloną dla cukrzyka dietę – mówi Clifton Jackness, endokrynolog z Nowego Jorku. W takim razie, czy cukrzyk powinien pić alkohol?

 

Nadwaga i duża ilość tkanki tłuszczowej są związane z opornością na insulinę, co może prowadzić do cukrzycy typu 2. W tym przypadku nie udowodniono ani negatywnych ani pozytywnych skutków spożywania małych ilości alkoholu. Jednak wypijanie nadmiernych ilości alkoholu, będąc chorym na cukrzycę, może prowadzić do wielu poważnych zagrożeń dla zdrowia. Są to między innymi:

- choroby wątroby,

- choroby serca,

- wysokie ciśnienie krwi,

- zapalenie trzustki,

- uszkodzenie nerwów,

- podwyższone stężenie trójglicerydów.

Jeśli pacjent jest chory na cukrzycę i chce sporadycznie pić alkohol, powinien pamiętać o aktualnych zaleceniach dotyczących nie więcej niż jednego napoju alkoholowego w ciągu doby dla kobiet i dwóch dla mężczyzn. Jeden napój alkoholowy odpowiada 340 gramom piwa, 141 gramom wina i 42 gramom alkoholi wysokoprocentowych.

 

Cukrzycy, którzy zdecydowali się na picie alkoholu, powinni pamiętać o wypijaniu go do posiłku lub z pełnym żołądkiem. Spowoduje to zmniejszenie wpływu alkoholu na poziom cukru we krwi. Należy także kontrolować liczbę spożywanych kalorii.

 

Picie alkoholu może odwodnić organizm, dlatego warto po jego spożyciu napić się czystej wody. Należy pamiętać, że świętowanie bez alkoholu także jest możliwe. Istnieje szeroki wachlarz napojów bezalkoholowych, które z pewnością będą zdrowszą i bezpieczniejszą alternatywą dla cukrzyków.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj