Czy da się cofnąć cukrzycę typu 2?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zdrowy tryb życia, utrata masy ciała oraz właściwa dieta mogą zahamować cukrzycę typu 2 lub zapobiec jej rozwojowi. Jednak rezultaty te są dla każdego inne i wymagają stałej oraz ścisłej kontroli do końca życia.

„Istnieje wiele sposobów pomocy pacjentom w leczeniu cukrzycy, jednak bardzo trudno jest ją cofnąć” – twierdzi Rita Louard, dyrektor Klinicznego Programu Diabetologicznego w Montefiore Health System w Nowym Jorku.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych w sprawie programu zapobiegania cukrzycy wykazały, że u 3 tysięcy osób ze stanem przedcukrzycowym chorzy, którzy utracili od 5 do 7% masy ciała, zmniejszyli ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 o 58%. Odsetek ten był jeszcze wyższy u osób powyżej 60 roku życia. 

Uczestnicy badania postawili na zwiększoną aktywność fizyczną oraz zdrowe odżywianie. Co ważne, ich wyniki były lepsze od innych grup, które stosowały jedynie leki z zawartością metforminy – powszechnie stosowanej substancji do leczenia cukrzycy.

 

Do skutecznej walki z cukrzycą konieczna jest kontrola poziomu cukru we krwi, stężenia hemoglobiny oraz wyeliminowanie wszelkich czynników ryzyka. Ważne jest także, aby pamiętać, że po utracie masy ciała zapotrzebowanie organizmu na niektóre leki może się zmniejszyć, co wymaga konsultacji z lekarzem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj