Czy DNA salamandry może pomóc przywrócić utracone ludzkie kończyny?

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

A co gdyby prawie każda część ludzkiego ciała mogła zostać zregenerowana? Jak zmieniłoby się nasze życie? Zapewne dla większości pierwsze skojarzenia z regeneracją są związane postacią Wolverine'a z X-Men. Jednak to nie tylko fantazja, w rzeczywistości jest takie stworzenie, które posiadło tą zdolność, to salamandra (ambystoma, aksolotl).

 

Te niesamowite płazy mogą regenerować rdzeń kręgowy, ogon, oczy, a niektóre gatunki nawet soczewkę. Z ostatnich badań naukowych wynika, że DNA salamandry może pozwolić na regenerowanie części ludzkiego ciała. Praca na ten temat została opublikowana w czasopiśmie Genome Research.

 

Regeneracja to tajemnica natury. Jest jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów badań biologicznych. Jak niektóre zwierzęta mogą hodować części ciała? Czy to możliwe, że nam się uda? Gdyby naukowcy mogli odkryć tajemnice, które nadają tym zwierzętom tak niezwykłe zdolności, wiedza ta może mieć kluczowe znaczenie w praktyce medycznej w przyszłości. Naukowcy z University of Kentucky postanowili zbliżyć się do tego pomysłu, głosząc, że byli w stanie sekwencjonować salamandrę, której jedynym naturalnym środowiskiem jest jezioro w pobliżu Mexico City.

 

Salamandry od dawna interesują naukowców jako główne modele regeneracji. Po całkowitym sekwencjonowaniu kodu genetycznego tego płaza naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości może być on stosowany do leczenia ludzi. Opracowanie nowych metod leczenia genetycznego może prowadzić do możliwości naprawy brakujących kończyn lub rekonstrukcji innych uszkodzeń ciała, tak jak robią to salamandry. Salamandry są w stanie zregenerować prawie każdą część ciała, więc znalezienie tej, której nie są w stanie odzyskać, jest dość trudne. Kończyny, ogon, rdzeń kręgowy, oko, a nawet połowa ich mózgu podlegają regeneracji. To przecież niesamowite.

 

Jakie są różnice w genomach ludzi i salamandry? Sekwencjonowanie ludzkiego genomu jest dziś mniej lub bardziej powszechne, jednak w przypadku genomu salamandry zespół musiał opracować nowe metody sekwencjonowania DNA aksolotla. Faktem jest, że kod genetyczny zwierzęcia jest dziesięć razy dłuższy niż kod ludzki. Metoda stosowana przez naukowców w przyszłości pozwoli na sekwencjonowanie długiego genomu innych zwierząt.

 

W przyszłości naukowcy zamierzają zbadać całą sekwencję DNA salamandrów, aby dowiedzieć się więcej o zdolnościach regeneracyjnych aksolotlu.

 

„Teraz, gdy mamy dostęp do informacji genomowej, możemy naprawdę zacząć badać funkcje genów aksolotla i dowiedzieć się, w jaki sposób mogą one regenerować części ciała” - napisali autorzy badania w komunikacie prasowym.

 

Możliwe więc, że pewnego dnia eksperci będą mogli korzystać z genomu salamandry i używać go do leczenia pacjentów z urazami rdzenia kręgowego, udarem mózgu, odbudową stawów i ... zdecydowanie nie wyczerpuje to wszystkich możliwości.
 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj