Czy dobry oczyszczacz powietrza musi być drogi?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza, które można zakupić za mniej niż 1000 zł, ale nie brakuje też modeli kilkakrotnie droższych. Pojawia się zatem pytanie, czy tańsze i droższe urządzenia mogą zapewniać taką samą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń. Oto kilka informacji, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy za dobry oczyszczacz zawsze trzeba dużo zapłacić.

 

Cechy dobrego oczyszczacza powietrza

Na początek warto określić cechy, jakimi powinien wyróżniać się dobry oczyszczacz. Zadaniem takiego urządzenia jest usuwanie z powietrza zanieczyszczeń, co jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy wewnątrz oczyszczacza znajdują się odpowiednie filtry, a jego prędkość filtracji dostosowana jest do wielkości pomieszczenia. Na stronie https://wybierzoczyszczacz.pl/ znajdują się poradniki jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza.

Rodzaj wykorzystywanych filtrów

Przeglądając informacje na temat oczyszczaczy powietrza, można zauważyć, że producenci wykorzystują różne rodzaje filtrów, lecz największą popularnością cieszą się technologia HEPA oraz filtr węglowy. Jest to spowodowane wysoką skutecznością tych dwóch filtrów w zwalczaniu najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń oraz alergenów. HEPA eliminuje pyły zawieszone, pyłki roślin, sierść zwierzęcą, roztocza kurzu domowego oraz pleśń, natomiast węgiel aktywny pochłania lotne związki organiczne i inne szkodliwe gazy, które są wytwarzane przez kotły grzewcze, silniki samochodowe i wyroby tytoniowe. Te dwa filtry znajdują się w znacznej części produkowanych obecnie urządzeń, także tych z niższej półki cenowej. Oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym i HEPA można nabyć za mniej niż 700 zł. Cechy oraz cechy dobrego oczyszczacza powietrza można porównać na stronie https://ranking-oczyszczaczy.pl/.

Wydajność oczyszczania

Producent zazwyczaj podaje rekomendowaną wielkość pomieszczeń, w których najlepiej sprawdzi się jego urządzenie. Jednak lepszym rozwiązaniem jest samodzielne porównanie możliwości poszczególnych modeli, co umożliwia wskaźnik CADR albo maksymalny przepływ powietrza. Wyszukanie niedrogiego, a zarazem wydajnego oczyszczacza nie powinno stanowić problemu. Za około 1000 zł można bowiem zakupić sprzęt o wydajności 500 m³/h, np. Xiaomi Air Purifier Pro. Z drugiej strony wysoka cena nie zawsze gwarantuje, że sprzęt sprawdzi się na dużych powierzchniach, gdyż niektóre modele kosztujące ponad 2000 zł mają CADR niższy niż 300 m³/h.

Głośność poszczególnych trybów pracy

Pracy każdego wysoko skutecznego oczyszczacza powietrza towarzyszy hałas, ale jego poziom może być różny. Urządzenia, które są bardzo hałaśliwe nawet w najwolniejszych trybach, mogą okazać się niezdatne do użytku, gdyż emitowane przez nie dźwięki przeszkadzają w pracy i wypoczynku. Na szczęście większość oferowanych obecnie oczyszczaczy wyposażona jest przynajmniej w jeden tryb cichszy od 35 dB. To mniej niż w przypadku tykającego zegara, który dla przeciętnego człowieka nie jest uciążliwy. Wyższe tryby zazwyczaj są znacznie głośniejsze, ale uruchamia się je sporadycznie, w celu szybkiego usunięcia dużej ilości zanieczyszczeń. Warto zaznaczyć, że częstotliwość takich zdarzeń uzależniona jest od wydajności oczyszczacza na niższych prędkościach filtracji. Wysoki CADR sprawia, że urządzenie jest w stanie szybko poprawić jakość powietrza bez uruchamiania wyższych trybów, a co za tym idzie bez nadmiernego hałasu. To właśnie dlatego dobrym pomysłem jest wyposażenie w oczyszczacz o wysokiej wydajności nawet małego pomieszczenia. 

Komfort obsługi tańszych i droższych urządzeń

Osoby zainteresowane kupnem oczyszczacza nierzadko zakładają, że za niewielką kwotę można wprawdzie nabyć urządzenie o wysokiej skuteczności, ale nie będzie szła ona w parze z wysokim komfortem użytkowania. To nie do końca zgodne z prawdą, czego najlepszym przykładem są oczyszczacze Xiaomi dostępne na stronie https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/xiaomi/, które spełniają wszystkie przedstawione powyżej cechy dobrego urządzenia, a oprócz tego wykorzystują szereg rozwiązań, które czynią je sprzętem godnym polecenia wymagającym użytkownikom. Są to oczyszczacze współpracujące z aplikacją mobilną, która pozwala na sterowanie nimi w dowolnym miejscu oraz czasie. Zostały wyposażone w tryb automatyczny, przy czym jest on bardziej funkcjonalny niż w przypadku wielu innych oczyszczaczy, ponieważ za pomocą aplikacji można dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb. Właściciel sprzętu samodzielnie określa poziom zanieczyszczeń, po przekroczeniu którego oczyszczacz ma uruchomić szybką filtrację, a także decyduje o dokładnej prędkości oczyszczania.

Najtańsze oczyszczacz tej marki to Xiaomi Air Purifier 2, którego cena wynosi 499 zł, a CADR 310 m³/h, co czyni go odpowiednim sprzętem do pomieszczeń o wielkości do 37 m². Najbardziej wydajnym modelem jest natomiast Xiaomi Air Purifier Max, który kosztuje 1599. Jego CADR to 1000 m³/h, co pozwala na efektywne oczyszczanie powierzchni 125 m².

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj