Czy istnieje związek między ADHD a alkoholizmem?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania wskazują na związek między nadpobudliwością z deficytem uwagi (ADHD) a ryzykiem wystąpienia alkoholizmu. Specjaliści uważają, że ma na to wpływ między innymi niezdolność do rozważania konsekwencji swoich działań występująca z ADHD, która toruje drogę do uzależnień.  

 

Alkohol łagodzi niepokój i ułatwia osobom uporanie się ze swoimi emocjami, co może dodatkowo skłaniać osoby z ADHD do jego spożywania. Zauważył to także przedsiębiorca Peter Shankman - autor książki na temat ADHD, z którym sam się zmaga z chorobą. Mężczyzna szczegółowo opisuje czas, w którym zaczął zastępować ćwiczenia fizyczne „chodzeniem na drinka”. 

Za alkoholizm oraz ADHD ma ponoć odpowiadać to samo uwarunkowanie genetyczne. Według National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholizm, genetyka rzeczywiście odgrywa istotną rolę w alkoholizmie. Organizacja podkreśla jednak, że geny nie są jedynym czynnikiem wskazującym na uzależnienie. Duży wpływ mają także czynniki środowiskowe.

 

Julia Breur, licencjonowana psychoterapeutka kliniczna z Florydy uważa, że w alkoholizmie oraz ADHD ważną rolę odgrywa także neuroprzekaźnik w postaci dopaminy – związanej z obszarem w mózgu odpowiadającym za odczuwanie przyjemności. Niskie poziomy dopaminy powodują problemy z uwagą i kontrolą swoich zachowań, mają także wpływ na zaburzenia związane ze stosowaniem alkoholu.

 

Najnowsze wnioski specjalistów mogą otworzyć drogę do zapobiegania uzależnieniom u osób z ADHD oraz przynieść pomoc osobom już zmagającym się z problemem alkoholizmu. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj