Czy istnieje związek między zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi a narcyzmem?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe należą do zaburzeń nastroju, które powodują skrajnie dobre i złe nastroje. Podczas epizodu maniakalnego osoba chora może nabierać cech narcystycznych, takich jak zawyżone poczucie ważności lub brak empatii.

<--break->

Narcyzm to cecha osobowości, która wiąże się z zawyżonym poczuciem własnej wartości i może występować także u osób zdrowych psychiczne. Okazuje się jednak, że narcyzm szczególnie często objawia się u osób z chorobą afektywną dwubiegunową.

 

Co ciekawe, cechy narcystyczne mogą występować także w przypadku obniżonego samopoczucia. Wówczas u osób chorych odnotowuje się zaniedbywanie obowiązków, unikanie kontaktów towarzyskich oraz niewrażliwość na potrzeby innych osób.

 

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe objawiają się intensywnymi wahaniami nastroju, które mogą utrzymywać się przez pewien okres czasu. Wahania te mogą występować niezależnie od aktualnych wydarzeń w życiu.

Podczas epizodów maniakalnych występuje skrajnie zawyżony nastrój, obejmujący wysoką samoocenę, zwiększone poczucie własnej wartości, nienaturalny poziom energii, krótki sen oraz agresję. W przypadku epizodów depresyjnych pojawia się za to intensywny smutek, poczucie winy, wstyd, nadmierny sen, niska energia oraz poczucie braku nadziei.

 

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe są chorobą przewlekłą, na którą nie ma konkretnego lekarstwa. Większość pacjentów leczy się objawowo oraz uczęszcza na psychoterapie. W większości przypadków psychiatra zaleca odpowiednie leczenie, w tym przypadku stosuje się między innymi stabilizatory nastroju, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne oraz leki przeciwlękowe.

 

Rozmowy terapeutyczne mogą pomóc w rozpoznaniu choroby, zrozumieniu jej natury i lepszym radzeniu sobie z jej przebiegiem. Niektórzy pacjenci zauważają, że dobry wpływ na ich samopoczucie ma także akupunktura, zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj